Skip to content
Sport

Simona Halep, înfrângere neașteptată în optimile de finală de la Wuhan

Simona Halep a fost eliminata, miercuri, in optimile de finala ale turneului WTA de la Wuhan, China, dupa un meci mult mai greu decat s-a asteptat, in care a fost invinsa de britanica Johanna Konta, scor 3-6, 6-3, 5-7, dupa ce a condus cu 5-1 in setul decisiv, informează ziare.com.

Romanca a inceput slab partida si si-a pierdut serviciul, iar adversara sa a facut rapid 3-0. Simona nu a reusit sa recupereze game-ul pierdut pe serviciul sau, astfel ca jucatoarele au mers umar la umar pana la finalul setului.

Setul al doilea a inceput bine, insa, pentru Simona, care a facut rapid break-ul si a condus la un moment dat cu 4-1. Diferenta de trei game-uri s-a mentinut pana la finalul setului al doilea, fiecare jucatoare reusind cate un break.

In prima parte a setului al treilea, Simona a repetat scenariul din setul precedent si parea ca isi revine si ca se indreapta catre o calificare asteptata. Jucatoarea din Romania a fost foarte aproape de a incheia meciul, avand 5-1. In plus, in urmatoarele doua game-uri a fost la doua puncte de finalul meciului.

A urmat insa o cadere inexplicabila, romanca a pierdut game dupa game, inclusiv trei pe serviciul sau, iar Konta, locul 66 WTA, a reusit sa castige nu mai putin de sase game-uri consecutive si sa realizeze, probabil, cea mai mare revenire si cea mai mare performanta din cariera sa de pana acum.

Partida a durat doua ore si 19 minute.

Simona Halep sufera astfel o noua infrangere rusinoasa, a doua partida pierduta in fata unei jucatoare situata mult mai jos in clasamentul WTA, dupa infrangerea din sferturile de finala de la Guangzhou, cu Denisa Allertova, locul 74 mondial.

Johanna Konta va juca in sferturile de finala cu americanca Venus Williams, numarul 24 WTA, care a trecut in optimi de spaniola Carla Suarez Navarro, scor 6-3, 6-4.