Skip to content
Politică

Victorie importantă pentru Simona Halep: 6-0, 6-2 cu Serena Williams!

UPDATE Simona Halep a învins liderul WTA! Românca a trecut cu 6-0, 6-2 de Serena Williams, în Turneul Campioanelor de la Singapore.

Simona Halep conduce deja cu 4-1 și în setul al doilea, în meciul de tenis pe care îl disputa cu Serena Williams.

Pe Simona Halep o desparte foarte puțin de o victorie istorică în fața numărului unu mondial în tenisul feminin, Serena Williams.

Jucătoarea de tenis Simona Halep o întâlneşte miercuri, de la ora 11.00 pe americanca Serena Williams în al doilea meci al româncei de la Turneul Campioanelor de la Singapore.

Simona Halep a câștigat primul set cu 6-0 in fața numărului 1 mondial, Serena Williams.

Cele două sportive s-au mai întâlnit de trei ori până în prezent, de fiecare dată impunându-se Williams. Ele au jucat prima dată una împotriva celeilalte în 2011, în turul doi al turneului de la Wimbledon, când Serena Williams a câştigat în trei seturi, scor 3-6, 6-2, 6-1. Următoarele două partide au avut loc în 2013 şi s-au încheiat cu scorul de 6-3, 6-0, în semifinalele turneului de la Roma, şi cu scorul de 6-0, 6-4, în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati.

La Singapore, Serena Williams şi Simona Halep au debutat cu câte o victorie. Halep a învins-o, luni, cu scorul de 6-2, 6-3, pe canadianca Eugenie Bouchard, locul 5 WTA, iar Serena Williams pe sportiva sârbă Ana Ivanovici, locul 7 WTA, scor 6-4, 6-4, informează RTV.net.