Skip to content
Sport

Simona Halep, victorie consistentă: s-a CALIFICAT la Miami Open

haisimona.ro

Simona Halep a obținut o victorie importantă la Florida, într-un meci de două ore și zece minute împotriva australiencei Samantha Stosur (cap de serie numărul 14).

Astfel, Halep s-a calificat luni în sferturile de finală ale turneului WTA de la Miami Open, potrivit agerpres.ro.

Stosur a câștigat primul ghem al meciului, dar Halep a reușit să se desprindă la 3-1, după un break, a avut 4-2, însă a pierdut patru ghemuri consecutive și setul inaugural cu 4-6. Simona Halep a reușit să întoarcă partida în favoarea ei în momentul în care adversara avea 5-2 în setul secund. Aceasta a continuat, dominând setul decisiv, în care a început cu break și apoi a avut 2-0, 5-1, încheind meciul cu 6-2.

Românca și-a asigurat un cec de 146.575 dolari și 215 puncte WTA, iar în sferturi o va întâlni pe britanica Johanna Konta.