Stegarul Dac va fi expertizat psihiatric şi cercetat penal pentru violarea sediului profesional

Sursa foto: Inquam Photos / George Călin

Bărbatul de 58 de ani cunoscut ca Stegarul Dac va fi supus unei expertize psihiatrice şi va fi cercetat penal pentru violarea sediului profesional. Unul dintre cei mai fervenţi susţinători ai lui Căslin Georgescu a protestat într-un copac de lângă Arestul Central din Bucureşti mai bine de 24 de ore, cerând eliberarea presupusului finanţator al fostului candidat independent la alegerile prezidenţiale de la sfârşitul anului trecut, omul de afaceri Bogdan Peşchir, arestat într-un dosar vizând coruperea alegătorilor.

Potrivit poliţiei Capitalei, în urma sesizării din oficiu, de către poliţişti ai Secţiei 1 Poliţie, într-un dosar penal în care se fac cercetări pentru tulburarea ordinii şi liniştii publice, marţi, a fost pus în executare un mandat de aducere faţă de bărbatul respectiv, acesta fiind dus la audieri. De asemenea, în urma evenimentului în care acesta a escaladat un gard şi a urcat în copac, cu intenţia de a manifesta public, a fost extinsă cercetarea penală pentru infracţiunea de violare a sediului profesional, Astfel, faţă de acesta a fost dispusă efectuarea în continuare a urmăririi penale.

Totodată, având în vedere că bărbatul pune în pericol atât siguranţa sa, cât şi a celorlalte persoane aflate în zonele incidente, a fost dispusă efectuarea de către medici a unei expertize psihiatrice, pentru a fi stabilit discernământul persoanei respective. Cercetările sunt continuate de Secţia 1 Poliţie pentru tulburarea ordinii şi liniştii publice şi violarea sediului profesional, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1. Bărbatul de 58 de ani a coborât marţi, în jurul orei 13,20, după mai bine de 24 de ore, din copacul aflat în apropierea Arestului Central al Poliţiei Capitalei, în care se urcase cu o zi în urmă.

Citeste mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: