Ștei, un fost oraș al uraniului cu o istorie tulburătoare, se dezvoltă treptat cu ajutorul fondurilor europene. În jurul lui, Munții Bihorului păstrează bogății impresionante și rămășițele unui trecut plin de controverse, relatează Adevărul.
Lanțul montan al Apusenilor a păstrat resurse naturale impresionante, iar o mare parte dintre acestea s-au concentrat în zăcămintele din Munții Bihorului, pe valea Crișului Negru și a afluenților săi. De-a lungul timpului, comunitățile din zonă s-au dezvoltat în jurul centrelor miniere bogate în aur, argint, cupru și, mai târziu, molibden și bismut. Începerea exploatării uraniului în Munții Bihorului, la mijlocul secolului XX, a accelerat extinderea unor așezări rurale de pe valea Crișurilor și transformarea lor în orașe miniere.
În prezent, mai puțin de 10.000 de oameni numără împreună orașele Ștei, Vașcău și Nucet. Afectat în ultimele decenii de probleme economice și sociale, orașul Ștei, cu mai puțin de 6.000 de locuitori, și-a căutat salvarea în atragerea fondurilor europene.
Autoritățile din orașul aflat pe Valea Crișului Negru, la 15 kilometri de fostele mine de pe Valea Băiței, se mândresc cu sume record atrase din fonduri europene. În 2025, aproape 30 de milioane de lei – adică o treime din veniturile încasate la bugetul local – au provenit din plăți aferente unor proiecte europene.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News










