Președintele PMP, Elena Udrea, a declarat, marţi seară la RomaniaTV, că atacurile membrului fondator al PMP, Teodor Baconschi, sunt „mitocănii și mojicii”.
Liderul PMP a comentat postarea de pe Facebook a lui Teodor Baconschi, care a scris, la o zi după alegerea Elenei Udrea în poziția de prezidențiabil, că „toate târfele dau lecții poporului român”.
„Eu nu știu când dl Baconschi mi s-a adresat în felul acesta (…) Ăsta este limbajul dânsului, dacă îi privim antecedentele așa se raportează la femei”, a spus Udrea.
Citește și
Klaus Iohannis, de Ziua Unirii Principatelor: Multe idealuri încă îi animă pe români
Cîţu: Unirea Principatelor Române ne aminteşte că puterea de a ne îndeplini obiectivele, ca naţiune, stă în unitatea noastră
162 de ani de la Mica Unire. Istoricul Adrian Majuru: Noi, cei de astăzi, suntem produsul a ceea ce s-a construit atunci
Ludovic Orban, la ceremonia de Ziua Unirii Principatelor Române: Acest act istoric nu este Mica Unire, ci Prima Unire, fără de care România nu ar fi putut să ajungă în fruntalii sale
MAE, precizări suplimentare despre intrarea în Franţa: Pe lângă testul negativ de coronavirus se mai cere izolarea pe o perioadă de 7 zile
Elena Udrea a făcut o conexiune între postarea de pe Facebook a lui Baconschi și declarațiile premierului despre săritura cu parașuta a liderului PMP, deplângând că femeile trebuie să suporte astfel de „mojicii și mitocănii„.