România a învins Andorra cu 4-0 şi e lider în grupa de calificare la Euro 2024

Sursă foto: Facebook

Echipa naţională a României a învins, duminică seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 4-0 (3-0), selecţionata Andorrei, într-un meci din grupa I de calificare la Campionatul European din 2024. Tricolorii ocupă primul loc în grupă, cu 16 puncte, cu unul mai mult decât Elveţia.

România avea nevoie de victorie într-un meci disputat pe Arena Naţională fără obişnuiţii spectatori, dar cu tribunele pline de copii. Căpitanul Nicolae Stanciu a deschis scorul în minutul 23, dintr-o lovitură liberă trimisă direct la vinclu. În minutul 28 Bancu a pasat perfect pentru Ianis Hagi care a preluat şi a înscris cu un şut din careu. Ianis Hagi l-a şicanat apoi pe Marc Garcia, care l-a faultat în careu şi s-a dictat penalti, transformat de Răzvan Marin şi la pauză s-a intrat cu 3-0 pentru România. Imediat după pauză Hagi i-a pasat lui Florinel Coman şi acesta a înscris, în minutul 50, făcând 4-0. Tricolorii au avut două goluri anulate pentru ofsaid, dar victoria o duce pe România pe primul loc al grupei I, cu 16 puncte. Pe locul secund e Elveţia, cu 15 puncte, iar Israel e pe locul 3, cu 11 puncte.

ROMÂNIA: H. Moldovan – Sorescu, R. Drăguşin (Ad. Rus 46), A. Burcă, Bancu – R. Marin (Cicâldău 59), N. Stanciu (M. Marin 65) – Moruţan, I. Hagi (Alibec 65), Fl. Coman – Bîrligea (Mihăilă 59). SELECŢIONER: Edi Iordănescu

ANDORRA: Iker Alvarez – Jesus Rubio (De Pablos 64), M. Vales, Llovera, San Nicolas – M. Garcia (Pomares 86), E. Vales (Jordi Rubio 76), Rebes (Pujol 86), Cervos – M. Vieira, A. Sanchez (Bernat 64). SELECŢIONER: Koldo Álvarez

Cartonaşe galbene: R. Marin 9 / M. Vieira 9, A. Sanchez 12, San Nicolas 19, Jesus Rubio 37, M. Garcia 43, Bernat 84

Cartonaş roşu: Moises San Nicolas (Andorra) min. 90+1

Arbitri: Kristo Tohver – Silver Koiv, Sten Klaasen (toţi din Estonia)

Arbitri VAR: Pascal Muller (Germania)

În minutul 90+1, de la oaspeţi a fost eliminat San Nicolas.