Un proiect de lege aflat în lucru ar urma să schimbe radical modul în care statul verifică dacă românii și-au făcut asigurarea obligatorie a locuinței. După ani întregi în care obligația a rămas, în practică, aproape ignorată, autoritățile vor ca polițiștii și pompierii să meargă direct pe teren pentru a vedea care este situația și pentru a aplica sancțiuni celor care nu s-au conformat.
Şapte milioane de români s-ar putea trezi cu oamenii legii la uşă, potrivit Observator.
Dacă legea va fi adoptată în actuala formă, verificările nu vor mai fi responsabilitatea primăriilor, ci a structurilor MAI. Iar sancțiunile se vor aplica pe loc: între 100 și 500 de lei pentru cei care nu pot demonstra că au o poliță valabilă.
Deși costul asigurării este modest, între 50 și 130 de lei pe an, în funcție de tipul locuinței doar aproximativ 2,4 milioane de case sunt acoperite pentru riscuri. România are în total aproape 10 milioane de locuințe.
Ideea nu este privită cu entuziasm de polițiști. Reprezentanții sindicatelor din Poliție spun că agenții sunt deja suprasolicitați și că noile atribuțiile prevăzute de proiect nu au legătură cu activitatea lor.
Citește mai mult AICI.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News








