VIDEO Pierderea banilor din PNRR din cauza reformei pensiilor speciale e o manipulare, acuză Ponta: „O altă minciună!”

Sursa foto: Calea Europeana

Fostul premier Victor Ponta a criticat dur, în emisiunea „Puterea Știrilor”, narativul potrivit căruia România ar urma să piardă 231 de milioane de euro din PNRR dacă nu implementează reforma în justiție. Ponta afirmă că situația este „o minciună”, iar problemele reale sunt gestionarea defectuoasă a PNRR și incapacitatea instituțiilor de a atrage bani europeni.

„Asta e o altă minciună”, a spus Ponta, întrebat de când a început „lupta pentru justiție” și dacă riscul pierderii a 231 de milioane de euro este real.

„Din 30 de miliarde anunțate în 2021, România a luat doar 9. Din aceștia, 3 sunt nerambursabili. Restul sunt împrumuturi”

Ponta a explicat că, de la momentul adoptării PNRR și până astăzi, România a atras doar o mică parte din fondurile promise:

„PNRR, faimosul PNRR, a anunțat… era atunci ministru domnul Ghinea, dacă nu mă șel, și a zis: 30 de miliarde de euro vin în România. Știți cât au venit din cei 30 de miliarde? Atunci era 2021. Intrăm în 2026, anul viitor, până în 31 august sunt ultimele facturi, nu se mai poate face nimic. Știți că au intrat din cele 30 de miliarde? 9.”

El a punctat că din cele 9 miliarde, doar 3 reprezintă granturi:

„Știți din cele 9 cât sunt bani nerambursabili și cât sunt împrumuturi? 3 sunt nerambursabili și 9 sunt împrumuturi. Adică îi dăm înapoi. Deci din 3, 10 am rămas cu 3. 10% și datori cu încă vreo 7 miliarde.”

„Noi am pierdut 20 de miliarde de euro și ei ne explică că legea… Păi trebuia să faceți bine legea. Treaba judecătorilor e să aplice legea, nu să o facă.”

„E doar propagandă. Ei nu sunt făcuți să facă lucruri, sunt făcuți să strice lucruri”

Referindu-se la partidele și politicienii implicați în elaborarea PNRR în ultimii ani — Ponta a spus că tema pierderii fondurilor este folosită pentru manipulare:

„Nici vorbă! Nu-i vorba, dar nu ai ce să faci. Ei altceva decât propagandă nu știu să facă.”

„Au mai fost la guvernare în diverse formule: domnul Voiculescu, domnul Iohannis, domnii de la USR. Niciodată nu poți spune: «Uite, a făcut asta un userist». Ei nu sunt făcuți să facă lucruri. Ei sunt făcuți să strice lucruri.”

Ponta acuză o „lovitură” dată Romarm: „Dacă spui că DNA investighează compania, nicio firmă nu mai lucrează cu ea”

Fostul premier a criticat și declarația ministrului Economiei, Radu Miruță, care anunțase un denunț la DNA privind Romarm.

„S-a lăudat domnul ăsta de la Economie, faimosul ministru Miruță: «Dom’le, am trimis la DNA, am făcut un denunț legat de Romarm». Bineînțeles nu se va întâmpla nimic. E o prostie. Nu-i plac lui ăia care au fost numiți de ministrul înainte.”

Ponta susține că momentul este periculos, pentru că România intră într-o perioadă în care trebuie să contracteze un împrumut masiv pentru înarmare:

„Este perioada în care României i se dau un împrumut — nu îi se dau așa pe degeaba — 17 miliarde de euro pentru faimosul program de înarmare. Cei 17 miliarde îi dau un împrumut și o să-i dăm înapoi. Problema e cine îi cheltuie.”

Acesta avertizează că orice companie internațională se va feri să lucreze cu Romarm dacă există riscul unei anchete penale:

„Orice firmă din lumea asta și orice proiect zice: «Stop! Romarm? Nu dăm niciun ban la Romarm, pentru că cercetează DNA-ul». Nu știm ce cercetează DNA-ul și nici cât timp. Probabil un an, doi, până la 100 de ani dacă încep urmăririle penale.”

Autor

  • Redactor-șef PS News,
    coordonează echipa de jurnaliști ai PS News din 2017. Este absolventă a Facultății de Științe Politice a Universității București și a unui master de Relații Internaționale și Studii Europene la aceeași facultate. Ulterior, a urmat și cursuri de prezentator TV la Academia „Studiourile Buftea”

    View all posts

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: