Armata israeliană a lovit mai multe instalații petroliere iraniene sâmbătă seara, provocând explozii care au aruncat în aer uriașe bile de foc și fum și au zguduit Teheranul și orașul vecin Karaj, relatează New York Times. Incendiile provocate de atacurile masive ard în continuare, iar capitala iraniană, cu aproape 9 milioane de locuitori, a fost inundată cu fum dens.
Atacurile, confirmate de armata israeliană, sunt primele care vizează instalațiile petroliere iraniene. Până acum, atacurile SUA și Israel, care au început weekendul trecut, au vizat liderii regimului islamic și facilitățile militare.
Incendii de proporții au cuprins patru depozite de petrol și un centru de transfer al producției de petrol din Teheran și provincia Alborz, relatează agenția de știri iraniană Fars preluată de Al Jazeera. Presa a de stat iraniană a descris incidentul ca un „atac din partea SUA și a regimului sionist”, cu referire la Israel.
Tehran’s largest oil depot up in flames 👇
A reminder that China imports 15% of its oil from Iran.
No longer …See more
— Times of Iran News (@Timesofiraan) March 8, 2026
Reporterul Al Jazeera care relatează din Teheran a transmis că a văzut picături negre de ploaie pe ferestrele sale duminică dimineața devreme. „Există un risc ridicat de a fi înconjurați de aer toxic.”
Apocalyptic scenes in #Tehran tonight after strikes on Iranian oil depots. pic.twitter.com/WacOHBXjm4
— Maryam Rahmati (@maryam_rahmati) March 7, 2026
Armata israeliană a confirmat într-o declarație că a atacat mai multe depozite de combustibil și complexe energetice din Teheran, afirmând că aceste instalații erau utilizate de forțele armate iraniene, potrivit New York Times. Armata israeliană a calificat acest atac drept unul „semnificativ” menit să distrugă infrastructura militară a guvernului.
Depozitul de petrol Aghdasieh din nord-estul Teheranului, rafinăria din sudul orașului, depozitul de petrol Shahran din vestul Teheranului și un depozit de petrol din orașul Karaj au fost țintele atacurilor, potrivit Al Jazeera. Martorii au declarat că petrolul din depozitul Shahran s-a scurs pe străzi.
Citeşte mai mult aici.
Autor
-
Redactor, Jurnalistă cu experienţă de peste 20 de ani în presă. După studii în comunicare în Turcia, a debutat în 2011 în presa autohtonă. A activat la agenţiile de presă Mediafax şi News.ro.
View all posts
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News












