VIDEO Sebastian Burduja: Bucureștenii vor sancționa fuga de dezbatere, traficul infernal, problemele cu apa și căldura

Peste câteva zile, bucureștenii sunt așteptați să-și aleagă primarii de sector și edilul capitalei precum și consilierii locali. Ce spun sondajele de opinie, care este clasamentul candidaților la Primăria Capitalei dar și ce cred declară oamenii în stradă, a vorbit Sebastian Burduja, în cadrul emisiunii Puterea Știrilor.

„Sigur, mă aștept ca Nicușor Dan să fie mult mai jos (în ce prvește numărul de voturi), după ce totuși, în acești ani n-a rezolvat nici problemele de bază ale bucureștenilor de la apă caldă și căldură, până la starea spațiilor verzi. Traficul e mai rău decât oricând. Au lipsit cu desăvâșiri proiecte de infrastructură, dar în fine, este punctul meu de vedere. Trebuie să ne concentrăm acum pe ceea ce va fi și mesajul meu de mobilizare pentru bucureșteni este că dacă nu ies la vot în duminica aceasta sau dacă ies și aleg o variantă a trecutului, nu trebuie să ne așteptăm la alte rezultate.  Vom fi peste încă 4 ani, cu încă 4 ani pierduți din viața noastră, a copiilor noștri, în același oraș sufocat de trafic și poluare, cu probleme care s-au rezolvat în alte orașe civilizate și de la noi, gen Oradea, Cluj, nu mai vorbesc de Vestul Europei acum 10-15 ani. Și un oraș care pierde foarte mult în competiția cu alte capitale și mari orașe europene, care pierde investiții, oportunitatea creării de locuri de muncă bine plătite, de a atrage talent și resurse umane de mare calitate. Dacă Bucureștiul nu-și revine, sigur că efectele vor fi la nivel național și economia națională va avea de suferit, pentru că principalul ei motor este gripat și românii vor pleca în număr tot mai mare peste hotare, pentru că nu vor avea oportunitățile de care au nevoie aici, acasă, în capitala țării lor”, a afirmat candidatul PNL, contactat telefonic.

Legat de absența totală a dezbaterilor din actuala campanie, Sebastian Burduja spune că acestea fac parte dintr-un exercițiu democratic în care poți să compari direct proiecte diferite.

„Nu știu calificările, intențiile, energia, ambiția fiecărui candidat care cere astăzi votul și încrederea, dar eu sunt convins că oamenii vor sancționa acest comportament lipsit de onestitate la urne. Vor alege acei candidați și mă vor alege pe mine, pentru că n-am refuzat nicio dezbatere, oricât de neprietenos ar fi fost cadrul sau oricât de dificile sau incorecte au fost anumite întrebări. E important să ne prezentăm în fața oamenilor și sunt convins că bucureștenii, apropo și de sondaje, vor intra la urne și vor da votul lor celui mai pregătit candidat, cel de care sunt cu adevărat mândrii că va conduce acest oraș și în care au încredere că le va face o viață mai bună în București”, a arătat Sebastian Burduja, candidatul PNL pentru Primăria Capitalei.

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: