Volodimir Zelenski se află la Istanbul pentru o întâlnire cu Erdogan

Sursa foto: Volodimir Zelenski

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a sosit sâmbătă la Istanbul pentru o întâlnire cu omologul său turc, Recep Tayyip Erdogan.

„Preşedintele a sosit la Istanbul pentru discuţii cu preşedintele turc, Recep Tayyip Erdogan”, a declarat purtătorul său de cuvânt, Sergii Nikiforov, într-un mesaj adresat jurnaliştilor. Un oficial ucrainean de rang înalt a declarat, de asemenea, pentru AFP, că întâlnirea s-a concentrat pe cooperarea în domeniul securităţii.

„Lucrăm pentru a consolida parteneriatul nostru pentru a asigura protecţia reală a vieţilor umane, a promova stabilitatea şi a garanta securitatea în Europa noastră, precum şi în Orientul Mijlociu. Eforturile comune dau întotdeauna cele mai bune rezultate”, a declarat Zelenki pentru X.

„Discuţiile nu se vor concentra exclusiv pe interceptoarele de drone; ele se vor concentra pe cooperarea în domeniul securităţii în general”, a declarat un înalt oficial ucrainean pentru AFP.

O prezenţă semnificativă în domeniul securităţii a fost desfăşurată în jurul Palatului Dolmabahce. Acesta găzduieşte biroul prezidenţial turc din Istanbul, a observat la faţa locului un jurnalist AFP.

Citeşte mai mult aici.

Autor

  • Redactor, Jurnalistă cu experienţă de peste 20 de ani în presă. După studii în comunicare în Turcia, a debutat în 2011 în presa autohtonă. A activat la agenţiile de presă Mediafax şi News.ro.

    View all posts

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: