Sfârșitul lunii octombrie se întrevede a fi unul cu vreme rea, mai ales în zonele montane ale României, unde deja a început viscolul. Sâmbătă, mai mulți turiști au rămas blocați la Bâlea Lac, judeţul Sibiu. Echipaje de salvamontişti şi jandarmi montani sunt în zonă, iar drumarii încearcă să cureţe şoseaua astfel încât oamenii să fie coborâţi în siguranţă.
Tot sâmbătă, de la ora 15:00, Transfăgărășanul va fi închis, mai devreme cu câteva zile decât era anunțat anterior. Meteorologii au anunțat că la ora 9:00 stratul de zăpada la Bâlea Lac era de zece centimetrii, informează News.ro.
Potrivit reprezentanţilor Poliţiei Judeţene Sibiu, mai multe maşini sunt blocate la Bâlea Lac, drumarii intervenind pentru curăţarea Drumului Naţional 7 C – Transfăgărăşan.
Conflictul PNL-USRPLUS, faza pe dosare penale: Coaliția de guvernare riscă să explodeze
Scenariu de ULTIMĂ ORĂ la USRPLUS: Ioana Mihăilă ministru și Vlad Voiculescu consilier
”PNL își dorește ca această coaliție să continue”. Nelu Tătaru speră într-un acord cu USRPLUS la ședința de marți
Comisia de anchetă cerută de PSD cu privire la îmbolnăvirile de COVID-19, la mâna Parlamentului
Cifra de 150.000 de militari ruși la frontiera cu Ucraina, ”un pic exagerată”. Dan Dungaciu: Asistăm, de fapt, la o dezescaladare a conflictului
”Echipele CNAIR sunt la faţa locului şi lucrează pentru curăţarea şoselei. Se va face convoi şi vor fi coborâte maşinile care sunt la Bâlea”, au transmis reprezentanții Poliției Sibiu, conform sursei menționate.
La fața locului sunt prezenți și jandarmii montani, care transmit același mesaj ca reprezentanții Poliției.
Oamenii pot coborî cu telecabina de la Bâlea, însă nu vor să plece şi să îşi lase maşinile.