Jocurile Olimpice: S-a putut înota din nou în Sena. Cassandre Beaugrand, campioană olimpică la triatlon

Sursă foto: olympics.com

Sportiva franceză Cassandre Beaugrand a câştigat, miercuri, medalia de aur la triatlon, la Jocurile Olimpice de la Paris. Franţa are acum 19 medalii, dintre care şase de aur.

Triatlonul olimpic s-a desfăşurat miercuri, cu Sena în care se poate înota din nou, iar cele două franţuzoaice participante au strălucit., notează L’Equipe. În grupul fruntaş de la primii metri de înot şi până la sosire după cursa de 10 km, Cassandre Beaugrand s-a impus, aducând delegaţiei franceze o nouă medalie, a 19-a şi a 6-a de aur, în timp ce Emma Lombardi a terminat pe locul 4, la 21 de secunde în spatele elveţiencei Julie Derron şi a britanicei Beth Potter.

Organizatorii JO au anunţat în urmă cu câteva ore că probele olimpice de triatlon – feminin şi masculin –pot avea loc, miercuri, după ce testele au arătat că Sena este suficient de curată pentru competiţie.

La proba masculină de triatlon urmează să participe şi reprezentantul României, Felix Duchampt.