Tenis: România conduce China cu 2-0 în Cupa Davis, în urma victoriei lui Gabi Boitan

Sursa foto: Federatia Romana de tenis

Echipa României conduce formaţia Chinei cu 2-0 în Grupa Mondială II a Cupei Davis, după ce tenismanul Gabi Adrian Boitan l-a întrecut pe Yi Zhou cu 7-6 (7/4), 6-2, vineri, în Sala Polivalentă din Craiova.

Gabi Adrian Boitan (364 ATP) s-a impus după o oră şi 42 de minute, în faţa unui adversar de 19 ani.

Yi Zhou (527 ATP) i-a pus probleme lui Boitan în prima parte a setului de debut cu loviturile sale puternice şi precise. Chinezul a condus cu 5-2, dar Boitan a reuşit o revenire spectaculoasă, salvând şi două mingi de set, una la 2-5 şi una la 4-5. Boitan s-a impus în tiebreak cu 7-4, iar apoi a dominat actul secund, adjudecat cu 6-2.

Boitan a reuşit 6 aşi şi a servit mai bine decât adversarul, mai ales pe mingea a doua.

În primul meci de simplu al zilei, Cezar Creţu (292 ATP) l-a învins pe Yunchaokete Bu (113 ATP) cu 3-6, 6-4, 7-6 (7/4).

Ziua de sâmbătă va începe cu partida de dublu (13:00), dintre perechea Victor Cornea/Bogdan Pavel şi cuplul Fajing Sun/Rigele Te. Cornea ocupă locul 80 în lume la dublu, Pavel este pe 272, Sun pe 289, iar Te pe 742.

Ultimele două meciuri de simplu se vor jucat între Jianu şi Bu, respectiv între Creţu şi Zhou, dueluri în premieră.