Generalul în rezervă Virgil Bălăceanu consideră că asul din mâneca lui Vladimir Putin este dorinţa lui Donald Trump de a aduce pacea cu orice preţ, chiar şi cu preţul capitulării Ucrainei. Potrivit generalului Bălăceanu, Putin are o atitudine sfidătoare faţă de Trump, care nu are „niciun fel de condiţionări”, însă nu este exclus un revers al medaliei, în funcţie de gradul de toleranţă al preşedintelui american.
„Acesta ar putea spune, la un moment dat, «Rusia nu acceptă propunerile noastre de pace, ca atare, aplicăm sancţiuni economice, vom continua sprijinul legat de apărarea Ucrainei şi vom menţine prezenţa în Europa»”, a explicat Bălăceanu.
„Deocamdată, cum spunea Trump, cărţile sunt la Putin şi continuă să le joace, chiar cu succes. Deci precondiţiile pe care le pune sunt din ce în ce mai evidente. Ca atare, el speculează această dorinţă, i-aş spune eu, pe care a lansat-o în spaţiul public internaţional Trump, că va fi cel care va aduce pacea în Ucraina. Putin spune, de acord, Donald, tu aduci pacea, însă pacea înseamnă respectarea condiţiilor pe care eu o să le cer, în definitiv, vrând capitularea Ucrainei, militară şi politică.
Drept dovadă că face şi un joc nepoliticos, ca să nu-i spun de sfidare: întârzie la convorbirea telefonică cu Trump, nu admite propunerea de încetare a focului şi armistitiu pe 30 de zile, vine cu o variantă parţială din propunerile iniţiale ale lui Zelenski de încetare a focului în spaţiul aerian, la loviturile în adâncime, cu aviaţia şi cu dronele, de încetare a luptelor navale în Marea Neagră, admite doar încetarea lovirii infrastructurii energetice, continuând cerinţele care ţin tot de capitularea militară şi implicit politică a Ucrainei, să se oprească ajutorul pe care Statele Unite continuă să-l dea Ucrainei”, a declarat, joi, pentru News.ro, generalul (r) Virgil Bălăceanu, fostul reprezentant al României la Comandamentul NATO de la Bruxelles.
Citește mai mult AICI
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News