Când ajung cele mai scumpe elicoptere din istoria Armatei Române. Sunt doar două, dar costă cât o escadrilă de F-16

Sursa foto: Freepik

Cele mai scumpe elicoptere din istoria Armatei Române vor ajunge în dotare abia la sfârșitul acestui deceniu. MApN a contractat în 2023 două aparate Airbus cu capacități antinavă pentru care va plăti peste 164 de milioane de euro. Astfel, un singur aparat costă mai mult chiar decât un avion F-35 de ultimă generație.

În toamna lui 2022, Armata a cerut Parlamentului aprobarea pentru două elicoptere Airbus 215 M, care să poată lansa rachete antinavă.

Un an mai târziu s-a semnat contractul, iar potrivit MApN, aparatele vor ajunge în dotarea militarilor în 2029.

Contraamiral (r.) Constantin Ciorobea, fost locţiitor al comandantului Forţelor Navale: Din punct de vedere operațional, se observă o tendință la nivelul forțelor navale ale diferitelor țări de a folosi elicopterele în lupta împotriva navelor de suprafață.

Cdor.(r.) Valentin Mateiu, analist militar: De ce nu s-a optat pentru o soluție simplă, dacă tot vrem sisteme de rachete antinavă lansate din aer, de ce nu am folosit soluția cu F-16, care este certificat pentru rachete antinavă.

Potrivit Armatei, anul acesta, Airbus va produce în Franța cele două aparate. Anul viitor francezii le vor testa și în 2027 vor ajunge la IAR Brașov. Acolo vor fi integrate lansatoarele pentru rachetele antinavă Marte, produse de MBDA.

Contraamiral (r.) Constantin Ciorobea, fost locţiitor al comandantului Forţelor Navale: Toată această activitate desfășurată de IAR Brașov – vorbesc de partea de navalizare și de sistemul de rachetă care va fi montat la bordul elicopterului – IAR Brașov are dreptul de proprietate intelectuală.

Armata susține că a ales aparatul H 215M și pentru că are foarte multe în comun cu elicopterele IAR 330, pe care Forțele Navale le uitilizează în prezent. Pentru aparate, pentru sistemele de lansare, rachete, suport logistic și pregătirea unor militari, MApN va plăti aproape 824 de milioane de lei, fără TVA.

Cdor.(r.) Valentin Mateiu, analist militar: Al patrulea element este costul exorbitant.

Elicopterele foarte scumpe sunt destinate celor două fregate luate la mâna a doua din Marea Britanie în urmă cu mai bine de 20 de ani și nemodernizate nici până astăzi.

Citeste mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: