S-a născut cu o malformație a membrelor, dar și cu o voință greu de egalat. Bobi Simion a fost abandonat când avea trei ani, a descoperit tenisul de masă din întâmplare, apoi a cucerit mai multe medalii europene.
„Mergeam la un club să învăț limba engleză mai bine, acolo se preda și acest sport, îmi aminteam că dădusem de câteva ori cu paleta, în copilărie, așa că am zis să încerc din nou. Nu am crezut că voi ajunge să-l practic la un nivel atât de sus și să ajung la competiții internaționale, ca Jocurile Olimpice”, spune Bobi Simion, multiplu medaliat european la para tenis de masă.
Acesta a început să practice tenisul de masă târziu, la 21 de ani, dar îi plăcea atât de mult, încât se antrena câte 5-6 ore pe zi fără să simtă oboseala. De altfel, sportul i-a schimbat total viața, și-a stabilit un țel, a cunoscut oameni și a devenit campion, ajungând, astăzi, pe locul al treilea mondial.
Recent, complexul Lia Manoliu a găzduit un eveniment istoric pentru mișcarea paralimpică din România. Cei mai valoroși sportivi paralimpici ai țării au petrecut o săptămână într-un cantonament comun, organizat la inițiativa fostului campion Eduard Novak.
La București, Bobi a fost însoțit de Dan Năsui, cel care îi este antrenor de peste 25 de ani, și care și-a propus cucerirea unei medalii la Los Angeles 2028.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News