Alpinistul Horia Colibășanu, despre ultima expediție: La peste 8000 de metri nu te mai duc picioarele, te duce capul

Sursa foto: Horia Colibășanu

Alpinistul român Horia Colibășanu a vorbit la TVR INFO despre provocările celei mai recente expediții în Himalaya, încheiată în urmă cu doar trei zile, când a reușit să urce pe Nanga Parbat (8.125 m) – al unsprezecelea vârf de peste 8.000 de metri cucerit fără oxigen suplimentar și fără sprijinul șerpașilor.

Horia Colibășanu a povestit că epuizarea de la peste 8.000 de metri a fost atât de mare, încât în ultimul segment al urcușului făcea un pas la fiecare minut.

La 7000 m nu se mai face aclimatizarea, fiecare respirație, este de fapt o gâfâială, respiri foarte accelerat pentru a putea să menți organismul cu oxigenul necesar (…) Partea cea mai importanta este hidrataterea. Eu pot sa rezist aproape o săptămână fără mancare, dar în fiecarte zi trebuie să bei aproape 4 litri de apă, dacă bei doar 2 litri riști să te deshidratezi (…) Se zice în alpinismul de altitudine că la peste 8000 de metri nu te mai duc picioarele, te duce capul, sunt doar resursele psihice care te fac să mai faci un pas, noi ajungem la un ritm de un pas pe minut, câteodată, pentru că organismul nu mai are puterea să facă un efort mai intens de atât. După ce ajungi în vârf, urmează coborârea, care pentru mine a fost mereu mai grea, a mărturisit el.

Ascensiunea a avut loc pe 4 iulie 2025, la ora 7 dimineața, și marchează un nou pas important spre obiectivul său de a urca toți cei 14 „optmiari” ai planetei.

Expediția a început pe 6 iunie și s-a desfășurat în stilul caracteristic al alpinistului român – minimalist, dar extrem de solicitant. Colibășanu a vorbit la TVR INFO despre efortul supraomenesc depus, alimentația spartană și pericolele întâmpinate pe traseu.

Nanga Parbat, aflat în Pakistan, este al nouălea cel mai înalt munte din lume și cel mai vestic din lanțul Himalaya. Supranumit „Muntele Golaș”, este faimos pentru versantul Rupal, cu o diferență de nivel de aproape 4.600 de metri – una dintre cele mai abrupte fețe montane de pe planetă.

Horia Colibășanu rămâne singurul român care a urcat, fără oxigen suplimentar și fără șerpași, pe patru dintre cei mai periculoși cinci munți din lume: K2, Annapurna, Dhaulagiri și Kangchenjunga. Cu Nanga Parbat, ajunge la 11 vârfuri de peste 8.000 de metri.

Citește mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: