Viktor Orban, despre Bolojan: Om serios, cu concepții clare

Sursa foto: Viktor Orban

Premierul Viktor Orban, aflat la Băile Tușnad, a vorbit despre întâlnirea sa informală pe care a avut-o miercuri cu premierul Ilie Bolojan. L-a caracterizat ca fiind un „om serios, cu concepții clare” și cu experiență, cu ajutorul căruia România, care trece printr-o situație dificilă, are șanse „bune” să-și rezolve problemele, relatează MTI.

Premierul Viktor Orban susține că Ungaria a făcut anul trecut un „gest fantastic” – la care românii se așteptau „cel mai puțin” – și a ajutat România să intre în Schengen în perioada în care a deținut președinția Consiliului UE, iar acest lucru pune bazele unei relații bilaterale bune, arată news.ro.

„Pornim dintr-o poziție bună, având în vedere că anul trecut diplomația ungară a realizat un gest fantastic, eliminând frontiera fizică dintre Ungaria și România”, ceea ce este un succes comun, deoarece în timpul președinției ungare a Uniunii Europene, România a fost admisă în spațiul Schengen, a punctat Viktor Orban. „Având în vedere antecedentele istorice și relațiile dintre cele două țări, probabil că românii se așteptau cel mai puțin ca noi să îi ajutăm în acest sens, dar s-a întâmplat exact contrariul, noi am fost cei care, în bună colaborare cu ei, am rezolvat cu succes această problemă” – a comentat el.

Viktor Orbán l-a caracterizat pe premierul României ca fiind un om serios, cu concepții clare.

Șeful guvernului țării vecine susține că situația României este foarte dificilă și trebuie să facă față unor provocări economice majore, care necesită o experiență foarte serioasă. Dar „am întâlnit un prim-ministru hotărât, cu experiență, iar cu el România are șanse bune să-și soluționeze problemele” – a spus Viktor Orbán într-un interviu acordat de la Băile Tușnad postului public de radio al Ungariei.

A fost prima întâlnire dintre Viktor Orban – care se află la putere de 15 ani la Budapesta – și noul premier al României.

Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, l-a primit, la Palatul Victoria, pe premierul Ungariei, Viktor Orban, prilej cu care cei doi demnitari au discutat despre creșterea schimburilor comerciale și dezvoltarea unor proiecte comune de infrastructură și interconectare.

Cei doi oficiali au discutat despre relațiile dintre România și Ungaria, punând accent pe proiecte concrete care pot aduce beneficii reale cetățenilor din ambele țări, indiferent de etnie, arată Guvernul.

Premierul român a subliniat că România își dorește o relație constructivă cu Ungaria, axată pe cooperare reală și rezultate clare.

Discuțiile au vizat în principal creșterea schimburilor comerciale – care au depășit 13,3 miliarde de euro în 2024 – și dezvoltarea unor proiecte comune de infrastructură și interconectare.

Premierul Ilie Bolojan a prezentat și direcțiile principale ale poziției României în UE, subliniind nevoia de unitate și solidaritate în fața provocărilor actuale.

”Am ajuns la București, pe pământ românesc. La noapte mergem în Ardeal!”, este mesajul, cu titlul ”Pe pământ românesc”, postat pe o rețea socială de premierul Ungariei, având în vedere că el va susține un discurs la Universitatea de Vară ”Tusvanyos”, de la Băile Tușnad.

Citește mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: