Şi Adrian Năstase a luat foc după afirmaţiile lui Nicuşor Dan despre aderarea la UE: „Probabil a fost plecat din ţară”

Sursa foto: facebook/ colaj foto

Adrian Năstase reacționează dur la declarațiile președintelui Nicușor Dan, care afirmase că România nu era pregătită să intre în Uniunea Europeană. Fostul premier spune că aderarea a fost rezultatul unor eforturi colosale – de la sute de legi adoptate și instituții create, până la obținerea statutului de economie funcțională de piață – și avertizează că nu e normal ca aceste realizări să fie minimalizate.

„Este posibil ca, o vreme, Nicușor Dan să fi fost plecat din țară. Altfel, ar fi greu de înțeles afirmația sa. Cei care au trăit în România, în anii aceia, își amintesc eforturile imense realizate pentru a îndeplini criteriile europene, pentru a finaliza 31 de capitole de negociere. A fost nevoie de un efort deosebit pentru a modifica sute de legi și de a adopta alte câteva sute. S-au înființat zeci de instituții pentru a respecta standardele europene, s-au normalizat relațiile cu FMI, s-a obținut statutul de economie funcțională de piață”, a scris Năstase.

Năstase: „Nu e normal să minimalizăm eforturile pentru aderarea la UE”

Fostul premier a reamintit în postarea de pe blogul său și faptul că aderarea nu a fost un gest unilateral al Bruxelles-ului, ci rezultatul unei mobilizări interne fără precedent: „S-a făcut un efort consensual pentru revizuirea Constituției și multe altele. M-am referit doar la perioada în care am fost premier și am finalizat negocierile cu UE, dar eforturi importante s-au făcut și înainte de 2000, și după 2004, până în 2007 – momentul aderării, în timpul guvernului Tăriceanu.”

Năstase a punctat că sprijinul pentru Republica Moldova și Ucraina este legitim, dar că actuala conducere nu ar trebui să minimalizeze ceea ce România însăși a reușit: „Înțeleg ideea de a sprijini Moldova și Ucraina să devină membre ale UE, dar nu cred că e normal să minimalizăm eforturile pe care noi înșine le-am făcut într-un important proiect de țară.”

Un duel de narațiuni cu impact asupra prezentului

Declarațiile lui Năstase vin după ce președintele Nicușor Dan afirmase, la Timișoara, că România și Bulgaria „nu erau pregătite” pentru aderarea la Uniunea Europeană, dar că decizia Bruxelles-ului a fost „una corectă geopolitic”.

„Acum 20 de ani, când România a încheiat procesul de aderare, cred că România nu era pregătită pentru a intra în Uniunea Europeană, și cred că nici Bulgaria. Dar decizia de a intra a fost o decizie corectă, pe care Uniunea Europeană a luat-o, și vedem azi progresele pe care România le-a făcut”, a spus Dan.

Șeful statului a sugerat și că, în contextul actualei competiții geopolitice, Uniunea ar putea să relaxeze criteriile de aderare pentru state precum Moldova și Ucraina, lăsând reformele profunde să fie realizate ulterior intrării.

Citeste mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: