ANALIZĂ BERD și Comisia critică guvernarea Bolojan: austeritatea a dus economia spre recesiune

Guvern România rating
Foto: Guvernul României

Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) a dat o lovitură de grație guvernării Bolojan, arătând că măsurile de austeritate au dus economia românească spre recesiune. Deși premierul Bolojan ar fi trebuit să ia măsuri care să salveze economia de recesiune, BERD arată că tocmai acele măsuri au agravat și mai mult problemele economice ale țării.

BERD estimează că România va încheia anul 2026 cu un PIB în scădere cu 0,2%, adică în recesiune directă, potrivit unui raport. În urmă cu doar 4 luni, aceeași bancă estima că România va avea o creștere economică de 1,2% din PIB, însă contextul s-a schimbat radical. Dintre toate statele europene analizate de BERD, România e singura care va fi în recesiune în acest an. Până și Ucraina aflată în război va avea o creștere economică de 2,2%. Vecinii noștri bulgarii vor crește cu 2,7% din PIB, Ungaria cu 1,8%, Republica Moldova cu 2,8%.

Austeritatea a dus economia spre recesiune

Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare precizează că, în a doua jumătate din 2025, inflația a accelerat brusc creșterea sa, ajungând la 9,5%, după ce a fost eliminat plafonul la prețurile pentru energie și gaze, după ce a fost majorat TVA-ul și accizele.

„În aprilie 2026, inflația a crescut din nou la aproape 11% pe fondul măririi prețurilor la energie”, precizează banca.

BERD și-a evaluat în scădere prognoza economică pentru România deoarece a remarcat că a scăzut consumul familiilor și producția industrială, se arată în raport. Experții internaționali consideră că scăderea consumului este afectată de măsurile de austeritate adoptate de Guvern în ultimul an și de inflația foarte mare.

România se află într-o situație foarte complicată, pentru că pe de o parte trebuie să continue consolidarea fiscală pentru a reduce deficitul, însă măsurile luate în acest sens au afectat veniturile cetățenilor și au dus la prăbușirea consumului.

România, deja în recesiune tehnică

Datele prezentate de Institutul Național de Statistică (INS) arată că România este deja în recesiune tehnică. În primul trimestru din 2026, economia țării a scăzut cu 0,2%, față de trimestrul patru din 2025. Comparativ cu primul trimestru din 2025, economia din 2026 a scăzut cu 1,5%. După ce economia a înregistrat două trimestre consecutive în scădere, economia țării a intrat în recesiune tehnică.

Consumul este într-o continuă prăbușire. Nu se mai poate vorbi doar de o simplă scădere a consumului, pentru că această scădere continuă de nouă luni consecutive. În aprilie 2026, românii au consumat cu 5,4% mai puțin față de aprilie 2025. În fiecare lună din 2026, consumul a scăzut și Guvernul nu intervine pentru a proteja puterea de cumpărare a românilor în fața unei inflații tot mai mari. De asemenea, Guvernul nu pregătește nici o creștere a salariilor pentru a ajuta consumul, iar noua lege a salarizării are mai degrabă scopul de a reduce veniturile sau de la îngheța pentru bugetari, în timp ce pentru politicieni se vor înregistra creșteri semnificative.

Chiar dacă guvernarea Bolojan a avut o confruntare directă cu salariile bugetarilor, a omis faptul cu aceștia contribuie semnificativ la economia națională. Statul român are 1,2 milioane de angajați, la care se adaugă și membrii familiilor lor. Dacă toți acești au venituri mai mici, atunci imediat se simte impactul asupra consumului.

Totodată, inflația este în continuare scăpată de sub control, așa cum arată și BERD. Guvernul nu intervine nici în acest caz și așteaptă ca aceasta să scadă în a doua jumătate a anului. S-a considerat că reducerea deficitului bugetar va duce și la reducerea inflației, însă această teorie a fost demontată în 2026. Prețurile tot mai mari la energie continuă să umfle inflația, care la rândul ei are impact asupra tuturor produselor și serviciilor. Pe lângă problemele interne ale României, se adaugă și numeroasele crize internaționale, precum cea din Iran, cu consecințe grave asupra prețurilor și inflației. România s-a confruntat cu o creștere bruscă a prețurilor la carburanți, chiar dacă țara noastră nu depindea de importurile de petrol din Orientul Mijlociu.

Comisia Europeană avertizează România

Comisia Europeană apreciază eforturile Guvernului de a reduce deficitul bugetar, însă îl avertizează că există numeroase riscuri pe care le ignoră și probleme mai grave nu au fost rezolvate. Un raport al CE arată că actuala consolidare fiscală impusă de Guvern și inflația foarte mare ar putea scădea și mai mult veniturile românilor, ceea ce va duce la o scădere a consumului și a importurilor de bunuri. Pentru Comisie, România ar trebui să încheie 2026 la limită cu 0,1%, ceea ce nu se poate numi creștere economică, ci o stagnare economică. Totuși, fiind atât de mult la limită, prognoza de la Bruxelles ar putea să se schimbe în toamnă dacă consumul nu-și va reveni.

Oficialii europeni arată că ocuparea forței de muncă va continua să scadă și în 2026, ceea ce va duce la o creștere a ratei șomajului. O criză care deja se simte pe piața muncii, unde mai multe companii își închid ușile sau își mută producția în alte țări. Nici Dacia nu mai este interesată de România și se îndreaptă spre Turcia sau Maroc.

Ceea ce transmit atât BERD, cât și Comisia Europeană este faptul că scăderea deficitului bugetar s-a făcut prin sacrificarea veniturilor cetățenilor și distrugând consumul. În continuare, Guvernul trebuie să mențină ritmul pentru scăderea deficitului bugetar, însă trebuie să rezolve și problema consumului pentru a evita recesiunea.

 

Autor

  • Marius Constantin, editorialist PS News. Marius Constantin are o experiență de 8 ani în presă, consultanță politică și marketing, în România și Italia.

    View all posts

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: