Burduja, despre războiul economic: UE nu ar trebui să se uite în primul rând la Statele Unite, ci la alte piețe

Sursa foto: Ministerul Energiei - România

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a oferit o reacție pe marginea unui posibil „război economic” între Statele Unite ale Americii și Uniunea Europeană. Discuția vine în contextul în care Donald Trump, președintele SUA, a anunțat tarife suplimentare pentru importurile din UE, iar Burxelles-ul discută, la rândul său, ca un răspuns, despre posibilitatea unor tarife pentru importurile din SUA.

Întrebat despre această situație, Sebastian Burduja a precizat că un conflict economic între SUA și UE „nu este o idee bună”.

Din perspectiva mea, un război economic între doi aliați nu este o idee bună, pentru că tarifele duc la prețuri mai mari pentru consumatori, pentru cetățeni. Iar întreaga esență a comerțului liber este ca fiecare partener să se concentreze pe avantajul său comparativ, să producă lucrurile la care se pricepe, la prețul cel mai bun, și astfel să se realizeze schimburile comerciale”, a declarat Sebastian Burduja.

Burduja: „România este campioană europeană la reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră. Însă cu ce preț?”

Ministrul Energiei a mai precizat că UE are și alte piețe, nu doar pe cea din Statele Unite, și a lăudat România pentru reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, deși recunoaște că această măsură nu a venit doar cu beneficii.

Cred că Uniunea Europeană, dacă îmi permiteți o apreciere personală, nu trebuie să se uite în primul rând la Statele Unite, ci la alte piețe, de unde ne vin produse în România, și vă dau doar exemplu îngrășămintelor chimice, la prețuri foarte mici, din țări care subvenționează masiv prețul gazului, deci nu au același preț ca piața europeană la gaz, nu au aceleași constrângeri de mediu, nu au aceleași bariere și atunci sigur că vin cu produse mult mai ieftine pe piața românească. Atunci ne întrebăm de ce avem o problemă de competitivitate în industria românească.

Citește mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: