Miliardarul Elon Musk a postat, în cursul nopţii de vineri spre sâmbătă, pe reţeaua X pe care o deţine, un mesaj potrivit căruia „Soros şi Agenția Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională (USAID) subminează democraţia în România”. Musk lansează, astfel, un nou atac pe X, fiind al treilea săptămâna aceasta, după ce a contestat suveranitatea țării și l-a numit ,,tiran” pe președintele CCR, Marian Enache.
Elon Musk, consilier al preşedintelui american Donald Trump, a preluat o postare a unui internaut care face legătura între o judecătoare a Curţii Constituţionale din România, Iulia Scântei, şi „un agent al lui Soros” şi fost consilier al lui Klaus Iohannis, Sandra Pralong, notează digi24.ro.
În postarea preluată de Musk se menţionează că Sandra Pralong s-ar fi folosit de ONG-ul RePatriot, finanţat de Agenția Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională (USAID) şi din care ar face parte şi Iulia Scântei, pentru a influenţa procesul de anulare a alegerilor prezidenţiale.
Este pentru a treia oară în această săptămână când Elon Musk are postări critice despre România. Consilierul lui Donald Trump, Elon Musk, a postat joi că Marian Enache, preşedintele Curţii Constituţionale este „un tiran, nu un judecător”.
Elon Musk a mai avut la începutul săptămânii o postare în care afirma, textual, că „România îşi merită propria suveranitate!”. Miliardarul a făcut acest comentariu după ce a preluat o postare despre faptul că fostul candidat în alegerile prezidenţiale din România, Călin Georgescu, a anunţat la o televiziune din România că, dacă va deveni preşedinte, în prima zi va interzice întreaga reţea Soros în România.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News