Euro 2024: Turcia a învins Austria, scor 2-1, şi s-a calificat în sferturi / Programul complet al sferturilor

Sursă foto: Facebook

Echipa naţională a Turciei a învins marţi seara, la Leipzig, scor 2-1, echipa naţională a Austriei, în optimile Euro 2024. Turcia va înfrunta echipa Ţărilor de Jos în sferturile competiţiei.

Turcia a deschis scorul în secunda 57, Merih Demiral reuşind cel mai rapid gol al fazelor eliminatorii din turneele finale ale Campionatului European. Tot Demiral a fost aproape de majorarea scorului, în minutul 24, când a şutat peste poartă, iar în minutul 59 acelaşi jucător a făcut 2-0, dintr-un corner executat de Arda Guler. Austriecii au revenit în meci cu al treilea gol marcat după un corner în acest meci. Stefan Posch a centrat şi Michael Gregoritsch a redus din diferenţă. Uşor, uşor, turcii au făcut pasul înapoi, austriecii au căutat golul egalizator, pe care nu au reuşit să îl găseasc. Mert Gunok, portarul turc, a salvat incredibil la ultima fază a meciului şi, pe o ploaie torenţială, Turcia lui Montella s-a impus cu 2-1, urmând să  joace în sferturi împotriva naţionalei din Ţările de Jos.

AUSTRIA: Pentz – Bosch, Danso, Lienhart (Wober 64), Mwene (Prass 46) – Seiwald, Sabitzer – Laimer (Grillitsch 64), Baumgartner, Schmid (Gregoritsch 46) – Arnautovic. SELECŢIONER: Ralf Rangnick

TURCIA: Mert Gunok – Muldur, Bardakci, Demiral, Kadioglu – Yuksek (Ozcan 58), Ayhan – Yilmaz, Kokcu (Irfan Can Kahveci 83), Yildiz (Akturkoglu 78) – Arda Guler (Okay Yokuşlu 78). SELECŢIONER: Vincenzo Montella

Cartonaşe galbene: Schmid 38, Lienhart 52 / Kokcu 11, Yuksek 42

Arbitri: Artur Manuel Ribeiro Soares Dias (Portugalia)

Tabloul sferturilor la Euro 2024 este următorul: la 5 iulie se joacă Spania – Germania şi Portugalia – Franţa, iar la  6 iulie se dispută Ţările de Jos – Turcia şi Anglia – Elveţia.