EURO 2024. Ucraina a învins Slovacia și urcă pe locul 2 în grupă, după România

Sursa foto: uefa.com

Selecţionata Ucrainei a învins formaţia Slovaciei cu scorul de 2-1 (0-1), vineri, pe Dusseldorf Arena, în Grupa E a Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania.

Slovacii au avut în minutul 10 prima ocazie, dar şutul lui Haraslin a fost blocat de portarul ucrainean Trubin. Tot Trubin a intervenit imediat şi la ocazia lui Schranz, însă acesta din urmă a deschis scorul în minutul 17, cu o lovitură de cap, din centrarea lui Haraslin.

Portarul Pekarik a păstrat apoi avantajul de pe tabelă, având două intervenţii, la Dovbyk (min. 28) şi Mudryk (min. 29), iar la pauză a fost 1-0 pentru elevii lui Calzona.

Ucraina a egalat în minutul 54, prin golul lui Shaparenko, din pasa lui Zinchenko, iar Mudryk a trimis în bară în minutul 74.