FOTO. Cum arată prima locomotivă CFR modernizată prin PNRR. A fost recondiționată de echipa Softronic

Sursă foto: CFR călători

Prima locomotivă recondiționată de echipa Softronic, în cadrul contractului finanțat prin PNRR, a fost finalizată și livrată către CFR Călători, informează joi uzina reparatoare.

„Este doar începutul unui proiect amplu, prin care 19 locomotive vor fi aduse la standarde europene de performanță, siguranță și sustenabilitate. Fiecare dintre ele poartă numele unei mari personalități din istoria României”, transmite Softronic.

Contractul de modernizare a fost semnat la finalul anului 2023 iar fondurile sunt asigurate prin PNRR.

„Obiectivul este clar: să readucem în circulație 19 locomotive electrice, produse inițial la Electroputere Craiova, dar adaptate integral la cerințele actuale de performanță, digitalizare și eficiență energetică”, explică Softronic.

Ce presupune modernizarea locomotivelor?

Fiecare locomotivă este reconstruită aproape integral. Se păstrează doar o secțiune din șasiu, care este complet recondiționat, iar toate celelalte componente sunt înlocuite cu echipamente de ultimă generație. „Am integrat motoare asincrone, sisteme de comandă moderne, echipamente digitale și cabină de conducere nouă, conform cerințelor TSI (Technical Specifications for Interoperability)”, adaugă cei de la Softronic.

Locomotiva înainte de a fi modernizată de Softronic

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sursa foto: Anghel Saligny – prima locomotivă finalizată

Prin aceste intervenții, locomotivele ating performanțe superioare în ceea ce privește tracțiunea, fiabilitatea și confortul pentru personalul de operare. Fiecare locomotivă este dotată cu sistem de frânare reactivă, echipamente de diagnosticare în timp real și poate circula cu viteze de până la 160 km/h.

Anghel Saligny – prima locomotivă finalizată

Prima locomotivă livrată în cadrul acestui proiect poartă cu mândrie numele „Anghel Saligny”, inginerul vizionar care a pus bazele infrastructurii moderne din România. Locomotiva a trecut cu succes toate testele și a fost certificată de ONFR-AFER, conform standardelor naționale și europene.

„Am ales ca fiecare locomotivă modernizată în acest contract să poarte numele unei figuri emblematice din istoria noastră”, adaugă cei de la Softronic.

Potrivit lor, fiecare dintre aceste nume spune o poveste:

Constantin Brâncuși, sculptorul care a redefinit arta modernă

Smaranda Brăescu, prima femeie parașutist cu brevet din România

Regina Maria, un simbol al curajului și diplomației

Nicolae Iorga, istoric, om politic și mare pedagog

Anghel Saligny, inginer pionier al podurilor și căilor ferate.

Citește mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: