Lista publicațiilor care fac propagandă rusească. Difuzarea conținutului produs de 25 de canale media, interzisă în UE

telefon mobil
Sursa foto: NordWood Themes / Unsplash

Difuzarea conținutului produs de 25 de canale media identificate de Consiliul Uniunii Europene va fi interzisă în țările-membre, conform măsurilor dispuse prin Regulamentul Consiliului UE nr. 833/2014 privind măsuri restrictive având în vedere acțiunile Rusiei de destabilizare a situației în Ucraina, a transmis, vineri, într-un comunicat de presă, Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM).

Potrivit sursei citate, canalele media vizate sunt: Russia Today și Sputnik (cu toate filialele lor), RTR Planeta, Russia 24, TV Centre International, NTV Mir, Rossiya 1, REN TV, Pervyi Kanal, Oriental Review, Tsargrad, New Eastern Outlook, Katehon, Voice of Europe, RIA Novosti, Izvestija, Rossiiskaja Gazeta, EADaily/ Eurasia Daily, Fondsk, Lenta, NewsFront, RuBaltic, SouthFront, Strategic Culture Foundation (Fundația pentru cultură strategică) și Krasnaya Zvezda/Tvzvezda, conform anexei XV la Regulamentul nr. 833/2014.

Autoritatea precizează că, în conformitate cu Regulamentul specific, sunt interzise operatorilor difuzarea sau permiterea, facilitarea sau contribuirea în alt mod la difuzarea oricărui conținut de către persoanele juridice, entitățile sau organismele enumerate anterior, inclusiv prin transmisie sau distribuție prin orice fel de mijloace, cum ar fi cablu, satelit, IP-TV, furnizori de servicii internet, platforme sau aplicații de partajare a materialelor video pe internet, indiferent dacă sunt noi sau preinstalate.

„În România, verificarea respectării actelor unionale referitoare la sancțiunile internaționale se realizează potrivit Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 202/2008 privind punerea în aplicare a sancțiunilor internaționale, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr 217/2009, cu modificările și completările ulterioare”, se arată în comunicat.

ANCOM este instituția care promovează interesele utilizatorilor de servicii de comunicații electronice, servicii poștale și servicii digitale în contextul tranziției la societatea Gigabit, prin valorificarea optimă a mixului de instrumente de administrare și reglementare aflate la dispoziția instituției.

Citește mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: