Ministrul Dezvoltării anunță concedieri în administrația publică locală

Sursa foto: Cseke Attila

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, susţine că este nevoie de eficientizarea activităţii şi la autorităţile locale şi la cele centrale. El a afirmat că, în pachetul al doilea de măsuri fiscale al Guvernului, „se conturează ideea reducerii cu 20% a numărului de posturi din administraţia publică locală”.

Ministrul Cseke Attila a declarat, luni seară, la B1TV, că există în pachetul doi de măsuri fiscale propunerea de reducere a personalului bugetar din administraţia publică locală.

„E nevoie de eficientizare, şi la autorităţile locale, şi la cele centrale. Pe partea autorităţilor centrale – la ministere şi structurile subordonate ministerelor, vor trebui luate măsuri. În programul de guvernare e prevăzută o reducere cu 20% a numărului de posturi în administraţia publică, fie ea centrală, fie ea locală, şi-n discuţiile pe care le-am avut cu administraţia locală se conturează această idee de reducere a numărului de posturi cu 20%”, a afirmat ministrul Dezvoltării, Cseke Attila.

Potrivit ministrului, această prevedere s-ar aplica pe Ordonanţa 63/2010, care stabileşte limitele minimale şi maximale de posturi, în funcţie de gradul localităţii, respectiv comună, oraş, municipiu, judeţ, sectoare, dar şi pentru Municipiul Bucureşti. El a precizat că susţine acest sistem de reducere a posturilor, deoarece „nu taie de la toată lumea la fel”.

„La o autoritate locală unde s-a gestionat eficient activitatea şi organigrama nu este complet folosită, această reducere s-ar putea să nu determine obligatoriu eliberarea din funcţie, în sensul în care unii angajaţi să fie daţi afară. În schimb, acolo unde organigrama este plină şi eficienţa a lăsat de dorit de-a lungul timpului, acolo va fi nevoie de reorganizare, pentru că reducerea posturilor cu 20% înseamnă şi reducerea posturilor ocupate”, a subliniat el.

Ministrul Dezvoltării Cseke Attila a afirmat că în această lună pachetul doi de măsuri fiscale „ar trebui să iasă aprobat din Parlament”.

Citește mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: