Biroul Politic Național al PNL se reunește duminică dimineață, la Parlament. Liberalii vor vota acordul politic ce urmează a fi semnat cu viitorii parteneri de coaliție, PSD, USR și UDMR.
De asemenea, liberalii vor stabili, tot prin vot, persoanele care vor ocupa funcțiile de miniștri în viitorul Executiv.
Reamintim că Partidul Național Liberal are o decizie privind intrarea la guvernare, luată în ședința BPN din 2 iunie.
PNL ia Finanțele, Educația, Internele și MIPE
Potrivit surselor Gândul, liberalul Alexandru Nazare (PNL) este favorit pentru a ocupa funcția de ministrul al Finanțelor, după experiența precedentă în cabinetul Florin Cîțu.
De partea cealaltă, la PNL, Daniel David este vehiculat pentru a continua la Ministerul Educației.
Nu este încă clar dacă Cătălin Predoiu va rămâne în cabinet la Ministerul de Interne sau va face o rocadă cu Ilie Bolojan, urmând să preia funcția de șef al Senatului. Iar la Ministerul Fondurilor Europene ar rămâne actualul ministru, Marcel Boloș.
Citeste mai mult AICI
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News