„În perioada 20-27 octombrie personalul din educație va primi prima de carieră didactică de 1500 de lei și prima de carieră profesională de 500 lei”, a anunțat Adrian Câciu, ministrul Investițiilor şi Proiectelor Europene, într-o postare pe pagina de Facebook.
„Astfel, în luna octombrie, peste 300.000 de angajați din sectorul educație vor beneficia de alocare financiară suplimentară de 427 milioane lei pentru:
- prima de carieră didactică pentru personalul didactic și didactic auxiliar, în valoare nominală de 1500/persoană;
- prima de carieră profesională pentru personalul nedidactic, în valoare nominală de 500 lei/persoană.
Acest tip de sprijin se va acorda în conformitate cu prevederile OUG 58/2023, estimarea noastră fiind că banii vor ajunge la personalul din educație în perioada 20-27 octombrie”, a scris ministrul.
Citește mai mult AICI
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News