Un raport care va fi gata în cel mult două săptămâni va elucida dacă pe partea cealaltă a muntelui, din perspectivă geologică, se pot începe lucrările pentru o nouă galerie de sare asemănătoare celei de la Praid, pentru exploatare şi turism, a afirmat luni ministrul propus pentru portofoliul Economiei şi Digitalizării, Radu Miruţă, citat de Agerpres.
„În decurs de maximum două săptămâni se va primi un raport care va elucida dacă pe partea cealaltă a muntelui, din perspectivă geologică, se poate începe o nouă galerie de sare, se poate mina, se poată săpa, pentru a se ajunge aproape unde am fost înainte de această inundaţie. Aştept aceste informaţii, sarea este în continuare acolo, trebuie văzut modul prin care ajungi să sapi pentru a atinge sarea respectivă şi pentru a crea din nou galeriile necesare exploatării şi turismului. Trebuie să văd această expertiză a acestor oameni, dacă se justifică, dacă se poate”, a explicat Radu Miruţă, după audierile din Parlament.
Ministrul propus pentru a prelua portofoliul Economiei a oferit detalii și despre lucrările de refacere a salinei Praid.
„Din discuţiile pe care eu le-am avut cu specialiştii, pe o porţiune de 600 de metri, pârâul va fi intubat, băgat pe nişte ţevi, pentru ca trecerea apei peste pământ să nu mai erodeze tavanul. Termenul este marţea viitoare. (…) Sunt 4 milioane de metri cubi de apă băgaţi în subteran, care au ajuns la saturaţie. Este o analiză tehnică de primit, dacă apa din cavităţile actuale mai poate fi evacuată sau nu. Sunt trei cavităţi mari, două zone de salină veche, din galerii vechi – şi cea pe care cu toţii o ştiam, acea vizitabilă, de unde se extrăgea până de curând sarea. Apa, intrând într-o cavitate de sare, a diluat din perete până când s-a saturat. Nu ştiu cât de mult, cât de adânc a diluat şi dacă eliminarea apei nu ar duce la prăbuşire, la colapsarea pur şi simplu a pereţilor verticali. Aici este o analiză, făcută de nişte experţi internaţionali, pe care aştept să o primesc”, a explicat Radu Miruţă.
Citește mai mult AICI
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News