România, învinsă de Spania cu 40-33, în finala mică a Rugby Europe Championship 2024

naţionala de rugby
Sursa foto: Rugby Romania

Naţionala României a fost învinsă de echipa Spaniei, cu scorul de 40-33 (21-12), duminică seara, pe Stade Jean Bouin din Paris, în finala mică a Rugby Europe Championship 2024.

”Stejarii” au avut un prim sfert de oră excelent, cu două eseuri, reuşite de Marius Simionescu (5, 15), ultimul transformat de Ionel Melinte (16), astfel că scorul arăta 12-0.

Ibericii au preluat apoi controlul jocului şi au întors scorul până la pauză, prin trei încercări semnate de Martiniano Cian (27), John Bell (30) şi Mario Pichardie (40+1), toate transformate de Bautista Guemes (28, 31, 40+2).

Spania a continuat jocul bun şi după pauză, marcând încă două eseuri, prin Ignacio Pineiro (45) şi Alvar Gimeno (40), ambele transformate de Guemes (46, 51), scorul devenind 35-12.

Echipa României a dat semne de revenire după ce spaniolii au rămas în inferioritate (cartonaş galben primit de Imaz), iar Jason Tomane a reuşit un eseu (55), transformat de Melinte (56).

Spania a mai marcat un eseu, prin Santiago Evejero (71), iar meciul părea jucat la scorul de 40-19.

România a avut o tresărire de orgoliu în final, marcând două eseuri, prin Tomane (76) şi Adrian Mitu (80), ambele transformate de Alin Conache (77, 80+1), dar a pierdut cu 33-40.

În 2023, România a învins Spania cu 31-25, la Badajoz, în finala mică a Campionatului European.