Victor Chirilă, ambasadorul Republicii Moldova la București, a explicat, în cadrul emisiunii Puterea Știrilor, că tinerii moldoveni pot beneficia de internship-uri plătite și programe susținute prin fonduri europene. În același timp, 1,9 miliarde de euro din fonduri europene vor fi direcționate către agricultură și industrie modernă, pentru a crește competitivitatea și prosperitatea țării.
Sprijin pentru studenții și absolvenții moldoveni
Deși ambasada nu dispune de fonduri proprii pentru programe dedicate studenților, statul a deschis noi oportunități:
„Autoritățile actuale au deschis posibilitatea să facă internship chiar plătit pentru tinerii noștri care au absolvit o facultate sau un masterat peste hotare. Ei pot reveni, pot face un internship, să vadă dacă le place, și să-și continue drumul profesional.”
Astfel de programe sunt completate de parteneriate universitare și târguri de joburi organizate atât în România, cât și în Republica Moldova.
Provocări și soluții pentru economia R. Moldova
Chirilă a recunoscut că diferența de salarii dintre România și Republica Moldova rămâne semnificativă.
„Deocamdată, în comparație cu România, joburile pentru tinerii specialiști nu sunt atât de bine plătite. Pentru a crește salariile, avem nevoie să impulsionăm economia.”
O parte din soluții vine prin sprijin european. Astfel, Uniunea Europeană a oferit un pachet de 1,9 miliarde de euro, constând în granturi și credite preferențiale, orientate spre agricultură și dezvoltarea unei industrii moderne.
„O bună parte din aceste resurse vor merge spre agricultori și spre sectoarele de dezvoltare economică pe care vrem să le susținem. Se acordă o atenție și mai mare pentru industria modernă, nu pentru cea veche, sovietică.”
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News