Proiectele SAFE ale României, secretizate. „Este o greșeală a celor care conduc România! Oamenii trebuie să știe”

Ședința CSAT Strategia Națională
Sursă foto: Administrația Prezidențială

Analistul militar Aurel Cazacu a criticat decizia autorităților române de a secretiza lista proiectelor propuse pentru finanțare prin mecanismul european SAFE, program prin care României i-au fost alocate 16,7 miliarde de euro. În emisiunea Puterea Știrilor, Cazacu a explicat că această clasificare nu are nicio justificare reală și afectează încrederea publică.

„Este o greșeală a celor care conduc România. Secretă nu este dotarea, numărul de echipamente sau performanța lor. Secretă este întrebuințarea în luptă și cooperarea cu alte armate. Lista echipamentelor care urmează să fie cumpărate trebuie să fie publică”, a spus acesta.

„Armata trăiește din bani publici. Oamenii trebuie să știe pe ce se duc miliardele”

Cazacu a subliniat că armata este finanțată exclusiv din taxele și impozitele cetățenilor, prin urmare transparența ar trebui să fie regula, nu excepția.

„Oamenii trebuie să aibă sentimentul că nu sunt mințiți și că cei care îi conduc nu se ascund de ei. Era foarte important ca lista să fie publică.”

El a explicat că, deși proiectele au fost deja transmise spre finanțare, finalizarea și aprobarea lor vor avea loc abia în martie–aprilie anul viitor, programul fiind extrem de complex și cu foarte mulți aplicanți.

„Cele 16 miliarde pot schimba fundamental dotarea armatei”

Analistul a îndemnat autoritățile să folosească oportunitatea financiară pentru modernizarea accelerată a armatei, explicând că impactul economic poate fi uriaș:

„Uitați-vă la comparația între bugetul armatei și cele 16 miliarde. Și dacă va fi nevoie, putem lua și mai mult. Trebuie să relansăm dotarea și să asigurăm populația că există securitate reală.”

Cazacu a arătat că relansarea economiei și a industriei interne depinde de investiții masive și predictibile, inclusiv în infrastructura socială – școli, spitale, locuri de muncă – elemente care pot readuce în țară milioane de români plecați în Europa.

Cea mai mare greșeală: România nu produce muniție

În continuarea discuției, analistul a revenit la cea mai critică problemă de securitate: lipsa producției de muniție.

„Mi-e teamă să spun, dar în cazul declanșării unui război nu avem muniție decât pentru câteva zile, iar inamicul știe asta. Este foarte grav să ai echipamente, dar să nu ai cu ce lupta. Degeaba am arme, avioane, nave, dacă nu am muniție. Iar luptătorul trebuie să se antreneze, nu să primească arma doar când începe conflictul. Experiența contează enorm.

O armată are nevoie de tot: de la îmbrăcăminte până la tancuri și avioane. Specialiștii din armată și industria militară sunt disciplinați, pregătiți și pot contribui masiv și în economia civilă. În industrie nu ai voie să ai rebuturi. În luptă nu poți spune inamicului: stai puțin, mi s-a blocat cartușul pe țeavă.”

 

Autor

  • Este absolventă a Facultății de Științe Politice a Universității București și a unui master de Relații Internaționale și Studii Europene la aceeași facultate. Ulterior, a urmat și cursuri de prezentator TV la Academia „Studiourile Buftea”

    View all posts

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: