PSD bate cu pumnul în masă la negocierile pentru viitorul Guvern. Invitat miercuri în emisiunea Puterea Știrilor, social-democratul Marius Budăi, fost ministru al Muncii, a explicat măsurile fiscale pe care Partidul Social Democrat nu le susține în discuțiile privind formarea viitorului Guvern.
„Noi am scos câteva aberații, din punctul nostru de vedere, din acest plan de măsuri fiscale, care nu făceau altceva decât să îi afecteze pe cei cu venituri mici. Taxarea cu 100 de lei a pensiei minime este o aberație. Să vorbim de introducerea contribuțiilor sociale la pensiile cu valori mici, din punctul nostru de vedere, este inacceptabil”, a declarat Marius Budăi, în direct la Puterea Știrilor.
„Reforma este inutilă dacă pacientul moare”
„Spuneam la un moment dat că în momentul de față pensia medie în România este de 2813 lei și se dorea un prag de 2500 lei de a se introduce în contribuțiile sociale și de sănătate. Exclus așa ceva. Ne-am chinuit și am implementat legea pensiilor, o implementăm în continuare, pentru că nu este la final legea pensiilor. Prin această lege a crescut pensia medie în România cu o valoare de puțin peste 700 de lei și acum să intervenim cu o altă taxare sau impozitare este inadmisibil din punctul nostru de vedere. Un alt plan pe care noi am lucrat împreună cu colegii de la celelalte partide a fost oprirea majorării TVA-ului, cel puțin la alimente și medicamente. Acolo clar am spus că nu susținem.
Să mă întorc un pic la CASS. Aplicarea CASS-ului pentru pensie ar însemna în medie o diminuare a veniturilor din pensie cu peste 15%, undeva la 18-20%. Nu putem noi, ca Partid Social Democrat, să fim de acord cu așa ceva. Ne opunem. Și noi considerăm că reforma este inutilă dacă pacientul moare. Adică dacă facem o reformă care să fie suportată doar de cei mulți și necăjiți, nu este în regulă”, a mai susținut Marius Budăi.
Autor
-
Redactor-șef PS News, coordonează echipa de jurnaliști ai PS News din 2017. Este absolventă a Facultății de Științe Politice a Universității București și a unui master de Relații Internaționale și Studii Europene la aceeași facultate. Ulterior, a urmat și cursuri de prezentator TV la Academia „Studiourile Buftea”
View all posts
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News