VIDEO Remus Ștefureac: Ilie Bolojan are aceeași cotă de încredere ca George Simion

Remus Ștefureac, invitat Puterea Știrilor 28.04

 

Președintele interimar, Ilie Bolojan, ar fi avut o șansă reală să câștige alegerile sau cel puțin să intre în turul al doilea, consideră Remus Ștefureac, director INSCOP Research.

„Am și făcut măsurători. Domnul Ilie Bolojan avea o cotă de încredere foarte ridicată, o are și acum, spre 30% și o intenție de vot aproape egală cu cea a domnului Simion. În orice caz, s-ar fi calificat în turul al doilea, în condiții de notorietate mai redusă, ceea ce înseamnă că avea un bazin de creștere solid și ar fi putut aduce puncte suplimentare”, a explicat Remus Ștefureac, în cadrul emisiunii Puterea Știrilor.

În ce privește ponderea notorietății în intenția de vot, acesta indică o cotă de cel puțin 90%, valabilă, de altfel, pentru toți candidații.

„Și domnul Nicușor Dan a recuperat pe ultima sută de metri, deși are un deficit de notorietate în mediul rural, în orașele mici, lucru care îi creează o problemă. Contează foarte mult când unul dintre candidati are 50% notorietate. Și atunci bazinul din care îți tragi voturi este semnificativ mai mic. Domnul Ponta, domnul Simion, doamna Lasconi au notorietatea cea mai mare, peste 95%, între 90% și 95% domnul Crin Antonescu și între 85% și 90%, aproximativ, domnul Nicușor Dan. Cu toate acestea, notorietate mare nu înseamnă neapărat un număr foarte mare de voturi”, a afirmat fondatorul INSCOP Research.

 

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: