Anul 2025 a fost cel mai călduros an din 1901 şi până în prezent, conform unei analize a Administraţiei Naţionale de Meteorologie. Din analiză mai rezultă că, în ultimii 30 de ani, temperatura medie anuală în ţară a crescut cu +0,54°C. De asemenea, luna iulie 2025 a fost marcată de caniculă extremă. Au fost şase avertizări generale de cod roşu. Valorile maxime, 43,4°C la Calafat, respectiv peste 41°C în sudul şi vestul ţării.
În paralel, au fost înregistrate episoade de furtuni violente. Au fost rafale ce au depăşit 150 km/h în Banloc şi 100 km/h în mai multe zone montane şi vestice.
”Datele oficiale ale Administraţiei Naţionale de Meteorologie arată că anul 2025 a fost marcat de o succesiune fără precedent de fenomene meteorologice extreme (caniculă, secetă severă şi episoade de precipitaţii intense) care confirmă o tendinţă de încălzire accelerată şi o variabilitate tot mai accentuată a vremii”, au transmis, sâmbătă, reprezentanţii Ministerului Mediului.
Ei au menţionat că 2025 se înscrie între cei mai călduroşi ani din istoria măsurătorilor din România. Este al patrulea cel mai cald an din perioada 1901– prezent, cu o temperatură medie anuală de 11,95°C şi o abatere pozitivă de +1,22°C faţă de media 1991–2020.
Ministerul Mediului a subliniat că intervalul 2012–2025 reprezintă cea mai caldă perioadă de 14 ani consecutivi din istoria observaţiilor meteorologice naţionale. Aceasta indică o schimbare structurală a regimului termic, excluzând ipoteza unei fluctuaţii izolate.
Citeşte mai mult aici.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News









