Polițist din Dâmbovița și soția lui, prinși crescând „iarbă” pentru vânzare: aveau cultură indoor de canabis

Sursa foto: Pinterest

Un poliţist din Dâmboviţa este cercetat, alături de alte persoane, între care şi soţia sa, pentru trafic de droguri. El a dezvoltat o cultură indoor de canabis, în localitatea Comişani, la percheziţii fiind depistate 121 de plante în diferite stadii de dezvoltare.

„La data de  28  iulie 2025, procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Biroul Teritorial Dâmboviţa au dispus reţinerea a 4 inculpaţi, trei bărbaţi, dintre care unul agent de poliţie şi o femeie, cu vârstele cuprinse între 33 şi 44 de ani şi măsura controlului judiciar faţă de o inculpată de 35 ani, cercetaţi sub aspectul săvârşirii infracţiunii de trafic de droguri de risc. În sarcina a 3 inculpaţi, de 36, 38 şi 44 de ani s-a reţinut şi comiterea infracţiunii de trafic de droguri de mare risc”, a transmis, marţi, DIICOT.

Sursa citată a precizat că cercetările au pornit la sesizarea Serviciului Judeţean Anticorupţie Dâmboviţa.

„Pe parcursul percheziţiei efectuate la locuinţa inculpaţilor au fost găsite şi ridicate 121 plante de canabis”

Ancheta a arătat că, pe parcursul anului 2025, agentul de poliţie, cu sprijinul soţiei sale, a iniţiat şi dezvoltat, pe raza localităţii Comişani, o cultură indoor de canabis, destinată comercializării.

„Pe parcursul percheziţiei efectuate la locuinţa inculpaţilor au fost găsite şi ridicate 121 plante de canabis, aflate în diverse stadii de dezvoltare şi o instalaţie pentru întreţinerea culturii. Totodată, din imobilul acestora au fost ridicate 3 tablete Xanax, o cantitate de cocaină, un comprimat şi mai multe fragmente  de comprimat ecstasy”, a mai transmis sursa citată.

Cu ce preț vindeau drogurile

„Cu privire la alţi doi inculpaţi, din actele de urmărire penală a reieşit faptul că au procurat şi  deţinut pentru comercializare  diferite cantităţi de substanţe interzise. În sarcina inculpatului de 44 de ani s-a reţinut că, pe parcursul lunii iunie 2025 a vândut diverse cantităţi de cocaină, cu suma de 450 lei pentru un gram, iar inculpata de 38 de ani, în luna iulie 2025, a vândut cocaină (drog de mare risc), cu suma de 400 lei pentru o doză. Cu ocazia percheziţiei efectuate în locuinţa acestora, au fost găsite şi ridicate cantităţile de aproximativ 2 kilograme canabis şi 330 grame cocaină”, ai arată procurorii.

Marţi a fost sesizat judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Dâmboviţa cu propunerea de arestare preventivă a inculpaţilor reţinuţi, pentru o perioadă de 30 de zile.

Citeste mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: