Liderii statelor G7 au decis vineri să convoace un summit al celor șapte țări care fac din parte din grupul celor mai industralizate țări occidentale – Canada, Franța, Germania, Italia, Japonia, Marea Britanie și Statele Unite, a anunțat președintele francez Emmanuel Macron. De asemenea, este de așteptat să participe și liderii Comisiei Europene și Consiliului European, având în vedere că Uniunea Europeană participă la reuniunile G7.
Președintele francez a făcut acest anunț în condițiile în care europenii s-au declarat nemulțumiți de hotărârea unilaterală a președintelui SUA, care a anunțat miercuri că începând de vineri va suspenda călătoriile din 26 de țări europene ce fac parte din Spațiul Schengen.
Anunțul acestei reuniuni prin videoconferință și intitularea ei drept ”summit” denotă caracterul excepțional al momentului, în care răspândirea globală de coronavirus a fost declarată drept pandemie de către Organizația Mondială a Sănătății, fiind înregistrate peste 140.000 de cazuri de infecție la nivel planetar, dintre care 5.000 de decese. De asemenea, criza de coronavirus va produce un șoc economic puternic global, fiind anticipată o recesiune resimțită și de marile burse ale lumii.
În acest context, Uniunea Europeană a anunțat vineri măsuri excepționale și sprijin financiar de 37 de miliarde de euro pentru statele membre cu scopul de a reduce efectele unei crize economice.
La nivelul G7, Italia este cea mai afectată țară de pandemia de coronavirus, fiind a doua cea mai afectată țără din lume după China. Dintre cele peste 140.000 de cazuri la nivel mondial, peste 80.000 sunt înregistrate în China, iar peste 15.000 în Italia. De asemenea, peste 4.000 de decese din cele peste 5.000 la nivel global au fost înregistrate în China (peste 3.000) și în Italia (peste 1.000), informeaza caleaeuropeana.ro
În ce privește SUA, în această țară sunt înregistrate 1.832 de cazuri de infecție cu coronavirus, iar 41 de persoane dintre cele depistate pozitiv au decedat. Statele Unite sunt a opta cea mai afectată țară din lume, după China, Italia, Coreea de Sud, Iran, Franța, Spania și Germania.
Organizația Mondială a Sănătății a declarat miercuri epidemia de COVID-19 drept o ”pandemie”, iar după ce Italia a devenit prima țară din Europa și din lume intrată totală în carantină, state precum Bulgaria, Ungaria, Cehia și Slovacia, Portugalia și Spania au decretat starea de urgență națională. De asemenea, Cehia a anunțat că își va închide frontierele. Totodată, Polonia a anunțat decretarea stării de urgență, în vreme ce Danemarca a urmat exemplul Italiei și a intrat total în carantină.
Măsuri excepționale au fost luate și în Franța, Germania sau Australia, unde au fost restrânse numărul adunărilor publice și s-a anunțat închiderea unităților de învățământ.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News









