15 candidați se luptă pentru Primăria Capitalei, duminică, 7 decembrie, după ce doi și-au anunțat retragerea. Important de precizat, însă, în ciuda declarațiilor lor, atât Vlad Gheorghe, cât și Eugen Teodorovici vor apărea în continuare pe buletinele de vot, prin urmare aceștia pot fi votați la scrutinul de duminică.
Cine sunt cei 17 candidați care se luptă pentru Primăria Capitalei
Poziția 1 – Cătălin Drulă – Uniunea Salvați România

Fost ministru al Transporturilor și fost președinte al Uniunii Salvați România, în prezent deputat, Cătălin Drulă este susținut de USR la alegerile din 7 decembrie pentru Primăria Capitalei. Cătălin Drulă are 44 de ani și s-a născut în data de 2 mai, potrivit CV-ului său de pe site-ul Camerei Deputaților. Drulă a fost fondator și director executiv la Personal Networks SRL, între 2006 – 2008, startup care a dezvoltat o platformă tehnologică pentru Marketing de Proximitate prin Bluetooth numită ProxyCast. A mai fost inginer software și procesare de semnale digitale la Cresta Technologies, între 2008-2010, inginer software la Willow Garage, între 2010-2011, la Suitable Technologies, 2011-2014, și la Zipline, 2014-2015.
În 2016, a intrat în Guvernul condus de Dacian Cioloș, fiind consilier de stat pe infrastructura de transport la cancelaria premierului. Tot din 2016 a candidat pe listele USR și a ajuns deputat de Timiș. În perioada 2017-2019 a condus Comisia pentru Tehnologia Informației din Camera Deputaților. A fost ales din nou deputat în 2020, pe listele Alianţei USR PLUS. A făcut parte din Guvernul condus de Florin Cîțu. În decembrie 2020, el a fost numit ministru al Transporturilor. Ulterior, în septembrie 2021, Cătălin Drulă și ceilalți miniștri USR PLUS au demisionat din Guvernul Cîțu, invocând lipsa de încredere în premierul Florin Cîțu și acuzându-l de comportament iresponsabil și toxic pentru România. În 2024 a câștigat un nou mandat, continuându-și activitatea parlamentară. În prezent este și vice-preşedinte al Camera Deputaților din România, fiind ales în decembrie 2024.
Poziția 2 – Daniel Băluță – Partidul Social Democrat

Daniel Băluță, prim-vicepreședinte al PSD și primar al Sectorului 4, este candidatul susținut de Partidul Social Democrat pentru funcția de primar general la alegerile pentru Primăria Capitalei din 7 decembrie 2025. Daniel Băluță, în vârstă de 48 de ani, s-a născut în București în data de 14 ianuarie. Într-un mesaj publicat pe blogul personal, el spune că a crescut în sectorul 4, într-o ”familie de intelectuali”. Daniel Băluță spune că a absolvit Liceul Teoretic „Ion Creangă” din București, după care și-a continuat parcursul academic devenind student al Facultății de Stomatologie din cadrul Universității de Medicină și Farmacie „Carol Davila”.
În iunie 2012, el a devenit consilier local în cadrul Consiliului Local Sector 4 Bucureşti, iar din 2013 până în 2016 a fost viceprimar al Sectorului 4.
Din 4 noiembrie 2015, după demisia primarului sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, ca urmare a incendiului din Clubul Colectiv, Băluță a fost ales primar interimar, iar în 5 iunie 2016 a fost ales primar al sectorului 4.
De atunci și până în prezent el a ocupat funcția de primar al Sectorului 4, fiind ales pe listele Partidului Social Democrat.
Poziția 3 – George-Valentin Burcea – Partidul Oamenilor Tineri

Actorul George Burcea este candidatul susținut de Partidul Oamenilor Tineri (POT) pentru funcția de primar general al Bucureștiului, la alegerile din 7 decembrie 2025. Este un actor român de film și teatru, născut la 15 ianuarie 1988, în București. A absolvit Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I. L. Caragiale” din Capitală. Este cunoscut pentru rolurile sale din producții românești și internaționale, interpretându-l, printre altele, pe Lurch în serialul „Wednesday”, regizat de Tim Burton. În urmă cu cinci ani, actorul George Burcea a fost cercetat penal după ce polițiștii l-au prins conducând sub influența drogurilor. El a recunoscut ulterior, în podcastul „În oglindă”, că „episodul cu stupefiante a fost real”.
În 2021, George Burcea a stârnit un val de controverse după ce, într-un live pe Instagram, a făcut declarații jignitoare la adresa femeilor. În cadrul filmării, actorul a afirmat că femeile „merită să fie bătute cu mese și scaune”, declarație care a provocat reacții puternice în spațiul public.
Poziția 4 – Ciprian Ciucu – Partidul Național Liberal

Ciprian Ciucu este primarul sectorului 6 din București și candidează la Primăria Generală din partea PNL, la alegerile din 7 decembrie. Are 47 de ani și s-a născut în Pitești.
Ciucu se află la al doilea mandat în fruntea sectorului 6, după ce a câștigat alegerile din 2024 cu 72,89% din voturi, ceea ce înseamnă că a obținut cel mai bun rezultat din București. Ciucu este și prim-vicepreședinte al liberalilor.
Înainte de a fi primar, Ciucu a fost consilier general al secrorului 6, între 2016 și 2019. În perioada 2019-2020 a fost președinte al Agenției Naționale a Funcționarilor Publici.
Ciprian Ciucu a luat contact cu politica în anul 2000, când a lucrat la departamentul de Relații Publice al Președinției, până în 2001, însă înainte de a lua contact cu politica, el a lucrat la un ONG, iar apoi în comunicare și marketing.
El a absolvit Studii Politice, la SNSPA (Școala Națională de Studii Politice și Administrative) și apoi a făcut și un masterat în același domeniu. Ba chiar a fost și lector la Universitatea din București, în perioada 2007 – 2013.
Poziția 5 – Ana-Maria Ciceală – Sănătate Educație Natură Sustenabilitate

Ana Ciceală, fost consilier general al Capitalei, anunța încă din vară intenția ei de a candida pentru Primăria Capitalei, fiind susţinută de două partide noi, SENS şi Uniunea pentru Reforma Statului (URS).
Ana Maria Ciceală are 42 de ani. A finalizat liceul Carol I din Craiova în 2002, iar în 2006 a absolvit cursurile Facultării de Filosofie din cadrul Universității București, unde a fost admisă fără examen datorită rezultatelor la olimpiadă.
În 2016, Ana Ciceală a devenit unul dintre membrii fondatori ai USB (Uniunea Salvați Bucureștiul), formațiune care a coordonat și promovat campania electorală pentru a doua candidatură a lui Nicușor Dan la Capitală, Ana Ciceală fiind aleasă atunci în echipa de consilieri municipali, post ocupat până în 2024.
Din 2019 până în 2020, Ana Ciceală a fost membră USR. Acum face parte din mișcarea SENS. Ana Ciceală a candidat independent în anul 2024 pentru postul de primar al Sectorului 3, unde a obținut 16,13% din voturi, potrivit datelor publicate pe rezultatevot.ro. Ea a fost învinsă de actualul edil, Robert Negoiță (PSD).
Poziția 6 – Liviu-Gheorghe Floarea – Partidul Național Țărănesc Maniu Mihalache

Floarea Liviu Gheorghe este secretarul general al Partidului Național Țărănesc, o formațiune care se prezintă ca fiind de centru și care susține valori creștine, dreptatea socială și revenirea la monarhia constituțională ca formă de guvernare. La alegerile europarlamentare din 2007, a candidat pe listele PNȚCD. La alegerile locale din 2008, a candidat pentru funcțiile de consilier local în Sector 2 și consilier general în cadrul CGMB, tot din partea PNȚCD. La alegerile parlamentare din 2020, a candidat la Camera Deputaților pe lista PNȚMM, în circumscripția București. La alegerile parlamentare din 2024, a candidat pentru Camera Deputaților pe lista comună PNȚMM-FD (Forța Dreptei)-PMP, în județul Giurgiu.
Liviu Gheorghe Floarea are 55 de ani, este absolvent al Universității din Pitești, unde a urmat cursurile Facultății de Inginerie și ulterior a obținut o diplomă de master în Administrație Publică. A ocupat funcții de director în companii precum Omniasig Vienna Insurance Group, Unita Vienna Insurance Group, ARDAF Asigurări / Generali România, PSG Insurance Broker, Claims Management Network.
Poziția 7 – Gheorghe Macovei – Partidul România Mare

Gheorghe Macovei candidează la Primăria Capitalei, susţinut de Partidul România Mare, sub sloganul „Un om dintre oameni!”. Despre Gheorghe Macovei nu există foarte multe date despre studii, activitate, familie. În prima sa declaraţie publică, postată pe contul său de Facebook, Gheorghe Macovei s-a prezentat drept un om obişnuit, fără pretenţii politice şi fără un profil public amplu: „Astăzi mă aflu în fața voastră nu doar ca un candidat, ci ca un om între oameni. Un om care trăiește în același oraș, merge pe aceleași străzi și crede, la fel ca voi, că Bucureștiul merită mai mult”.
Poziția 8 – Oana Crețu – Partidul Social Democrat Unit

Oana Crețu este președinta Partidului Social Democrat Unit (PSDU), formațiune pe care a fondat-o și pe care astăzi o conduce. S-a format la Liceul Economic și de Drept Administrativ, iar după studii a început cariera în avocatură, potrivit paginii ei de Facebook. În 2024, Oana Crețu și-a depus candidatura pentru alegerile prezidențiale, dar nu a reușit să strângă numărul de semnături necesar.
Poziția 9 – Mihai-Ioan Lasca – Patrioții Poporului Român

Este fost deputat intrat pe listele AUR în legislatura 2020-2024. În februarie 2021 a fost exclus din partidul AUR, iar din septembrie 2023 a devenit președinte al partidului Patrioții Poporului Român.
Poziția 10 – Rareș Lazăr – Partidul România în Acțiune

Rareș Lazăr este vicepreședintele partidului România în Acțiune, formațiune care l-a susținut pe Mircea Geoană la ultimele alegeri prezidențiale. Potrivit profilului de LinkedIn, în 2019/2020 a fost consilier în Ministerul Muncii pe post de consultant de comunicare și PR. Ulterior, a condus departamentul de Marketing al Poștei Române.
Poziția 11 – Anca-Nicoleta Alexandrescu – Alianța electorală ‘Dreptate pentru București’

Anca Alexandrescu este candidata desemnată de AUR la alegerile pentru Primăria Capitalei, care vor avea loc pe data de 7 decembrie 2025. A fost consilier de imagine și purtător de cuvânt în guvernele conduse de Adrian Năstase, Victor Ponta, Viorica Dăncilă. A intrat în presă în anul 1993, ca redactor la Evenimentul Zilei, Ziarul Ziua, Ziua USA și Ultimul Cuvânt, iar din 1996 a fost asociată PDSR (actualul PSD). În 1996 a fost purtător de cuvânt PDSR pentru campania electorală din alegerile locale și directorul departamentului PDSR pentru monitorizarea presei în alegerile generale.
Între 1997 și 2004, Anca Alexandrescu a avut poziții de conducere într-o agenție de monitorizare a presei și în redacția Ziua USA. În 2004, însă, se alătură fostului premier Adrian Năstase, când devine consilier de stat pe probleme de comunicare, director de comunicare PSD în alegerile locale din acel an și director de comunicare pentru același Năstase, la alegerile prezidențiale. În anul 2005, a fost consilieră pe probleme de comunicare a aceluiași Adrian Năstase, când acesta era președintele Camerei Deputaților.
Pe Anca Alexandrescu o regăsim alături de Adrian Năstase și între 2007 și 2009, tot pe poziția de consilier pe probleme de comunicare al acestuia, când era președintele Consiliului Național al PSD. În 2009 a fost director de comunicare în campania prezidențială a lui Sorin Oprescu, iar între 2009 și 2012 este tot consiliera lui Oprescu, dar la Primăria Capitalei. I se alătura ulterior fostului premier PSD Victor Ponta, devenind consilier de stat pe probleme de comunicare până în 2013. Între 2013 și 2015 a fost secretar de stat la Cancelaria aceluiași premier Victor Ponta. Între 2015 și 2016 a fost membră în Consiliul de Supraveghere al Fondului Român de Contragarantare, iar în 2016 era președinte al Consiliului de Administrație al Companiei Naționale Romarm. În 2017 i-a fost consilieră președintelui Camerei Deputaților de atunci, fostul lider PSD Liviu Dragnea, iar în 2018 i-a fost consilieră fostei prim-ministre Viorica Dăncilă.
Poziția 12 – Dănuț-Angelo Trifu – candidat independent

Dan Trifu, candidatul independent la Primăria Capitalei, este președintele Fundației Eco-Civica, un ONG dedicat protejării mediului, patrimoniului istoric și drepturilor omului. A intrat oficial în politică în toamna anului 2024, când s-a alăturat partidului REPER. El a candidat din partea formațiunii pentru un loc în Senat, în județul Ilfov.
A absolvit Electronică și Telecomunicații, cu o diplomă de inginer în microelectronică. Toate studiile au fost la seral, pentru că lucra în timpul zilei – întâi la Căi Ferate, apoi la metrou. După absolvire a lucrat la întreprinderea Electronica, iar în 1993 și-a deschis propria firmă. În 1997, a aflat despre Fundația Eco-Civica și s-a alăturat la scurt timp cauzei. În cele din urmă a devenit președintele organizației și a militat pentru rezolvarea numeroaselor nereguli.
Poziția 13 – Eugen-Orlando Teodorovici – candidat independent (S-a retras din cursă)

Miercuri, 3 decembrie, fostul ministru de Finanțe Eugen Teodorovici a anunțat că renunță la cursa pentru alegerile locale din București și că îl susține pe prim-vicepreședintele PSD Daniel Băluță.
Eugen Orlando Teodorovici și-a început parcursul politic în Partidul Național Liberal, formațiune sub sigla căreia a candidat în 2008 pentru un mandat de senator de Vrancea, fără succes. Ulterior, s-a alăturat Partidului Social Democrat, unde a câștigat două mandate consecutive în Parlament: senator de Buzău în 2012 și senator de Tulcea în 2016. În interiorul PSD, Teodorovici a ocupat și poziții de conducere, inclusiv funcția de președinte executiv.
În perioada 2005 –2007, a activat în Ministerul Economiei şi Finanţelor. De asemenea, el a fost director general la Autoritatea de Management pentru Infrastructura (ex-ISPA). Între 2004 şi 2005 el a lucrat la Ministerul Finanţelor Publice şi a fost director general la Autoritatea de Management pentru Fondul de Coeziune. În perioada 2000 – 2004, Teodorovici a lucrat la Ministerul Integrării Europene, ca director în Direcţia de Coordonarea a Programelor ISPA şi SAPARD. În perioada ianuarie – decembrie 2000, el a activat în Ministerul Afacerilor Externe, la Departamentul pentru Afaceri Europene. Între 2009 și 2012, Eugen Orlando Teodorovici a condus Autoritatea de Audit a Curții de Conturi, instituția responsabilă cu verificarea modului în care sunt utilizate fondurile europene în România. Teodorovici a ocupat două portofolii ministeriale majore. În 2014, a fost ministru al Fondurilor Europene în Guvernul Ponta, unde a coordonat programele post-aderare și a participat la negocieri privind cadrul financiar european.
În 2015, iar apoi în perioada 2018–2019, a preluat conducerea Ministerului Finanțelor Publice, având un rol central în politicile fiscale și bugetare ale României. În această perioadă, a fost și membru în Consiliul de Administrație al CEC Bank, precum și reprezentant al României în Consiliul Director al Băncii Europene de Investiții.
Poziția 14 – Gheorghe Nețoiu – candidat independent

Omul de afaceri Gheorghe „Gigi” Nețoiu, un personaj al cărui nume se leagă de fotbalul românesc, a decis să candideze, în calitate de independent, la Primăria Generală a Capitalei. La începutul anilor ’90, Nețoiu a devenit patron al echipei bucureștene Rocar, iar apoi, în 2000, a devenit acționar la FC Universitatea Craiova. În Bănie, Nețoiu a fost aspru contestat de fanii grupării alb-albastre, iar în 2005 a plecat de la echipă cu tot cu unii dintre jucători, având drepturile asupra contractelor mai multor jucători. Astfel, a ales să revină în București, dar de această la Dinamo, unde a și devenit apoi acționar al trupei din Ștefan cel Mare. La vremea respectivă se vehicula că averea sa se ridica la 15 milioane de dolari. În 2006 a părăsit-o și pe Dinamo.
Ulterior, presa a semnalat discrepanțe între sumele de transfer anunțate de cluburile străine care achiziționau fotbaliști din România și cele raportate de cluburile românești care îi vindeau. În 2007, autoritățile au deschis o anchetă asupra acestor operațiuni, cunoscută ulterior ca Dosarul Transferurilor. Nețoiu a intrat în vizorul procurorilor în urma transferului lui Dan Alexa la Beijing Guoan, în 2004, când Dinamo a declarat încasări de 330.000 de dolari, în timp ce clubul chinez plătise, de fapt, 730.000 de dolari.
Procurorii Direcției Naționale Anticorupție i-au trimis în judecată, în 2 octombrie 2008, pe Gheorghe Copos, Ioan Becali, Victor Becali, Mihai Stoica, Jean Padureanu, Gheorghe Popescu, Gheorghe Nețoiu și Cristian Borcea, în legătură cu efectuarea de tranzacții ilegale la transferurile unor fotbaliști către cluburi din străinătate, ceea ce a produs un prejudiciu total de aproape 1,5 milioane de dolari în dauna statului și de peste 10 milioane de dolari în dauna a patru cluburi de fotbal.
Apoi, în martie 2014, în baza acelui dosar, Nețoiu a fost condamnat la 3 ani și 4 luni de închisoare în pentru înșelăciune, evaziune fiscală și spălare de bani. În timpul detenției, a suferit un infarct în Penitenciarul din Mehedinți. A fost eliberat condiționat în 2015, după mai puțin de doi ani, și de atunci s-a concentrat pe afaceri. A fost membru al mai multor partide politice. Între 1994 și 2008 a fost membru PSD, ocupând între 2003 și 2008 funcția de vicepreședinte al organizației Ilfov. Propus pentru excludere, și-a dat însă demisia în 2008. În 2010 s-a înscris în Uniunea Națională pentru Progresul României (UNPR), unde a fost vicepreședinte timp de doi ani. Pe 15 octombrie 2012 s-a alăturat Partidului Poporului – Dan Diaconescu (PP-DD) și, la alegerile parlamentare din același an, a câștigat un mandat de deputat în circumscripția Dolj, colegiul uninominal 1, pe listele PP-DD. La 21 iulie 2013, Nețoiu a demisionat din PP-DD și s-a reînscris în UNPR.
Poziția 15 – Vlad-Dan Gheorghe – candidat independent (S-a retras din cursă)

Fostul europarlamentar Vlad Gheorghe a anunțat, marți, 2 decembrie, că își retrage candidatura ca independent la alegerile pentru Primăria Capitalei. Vlad Gheorghe este născut pe 22 februarie 1985 în București. A absolvit în anul 2004 Liceul Bilingv „Miguel de Cervantes Saavedra” din Capitală, apoi a studiat Dreptul a Universitatea Româno-Americană, obținând licența în 2008, însă la masterat s-a înscris abia în 2017. Cursurile le-a urmat la Universitatea București, dar nu a susținut și lucrarea de dizertație, potrivit CV-ului său.
Parcursul său politic a început în anul 2015 când era voluntar în Uniunea Salvați Bucureștiul. Începând cu 2016 a fost membru al echipei juridice USR în Parlamentul României, fiind „(co) autor al multor proiecte emblematice pentru activitatea USR în Parlamentul Românei”, potrivit descrierii sale.
Înainte de a ajunge europarlamentar, Vlad Gheorghe a lucrat la Camera Deputaților, fiind unul dintre consilierii USR specializați în domeniul juridic. Vlad Gheorghe a ajuns în Parlamentul European în anul 2019, după ce Clotilde Armand, a renunțat la postul de la Bruxelles după ce a câștigat Primăria Sectorului 1.
În anul 2024, acesta a candidat ca eurodeputat indepenedent, după ce a plecat din USR în urma unui scandal, dar nu a obținut pragul necesar de 3%. După înfrângere, a fondat partidul DREPT și a decis să candideze pentru un loc în Parlamentul României. Formațiunea a obținut puțin peste un procent, atât la Camera Deputaților, cât și la Senat.
Poziția 16 – Angela Negrotă – candidat independent

Angela Negrotă şi-a depus candidatura la Primăria Capitalei pe 17 noiembrie. Se prezintă online ca activist civic și jurist, dar nu sunt disponibile foarte multe date despre studii, activitate, familie sau ce program are pentru Capitală. La alegerile parlamentare din 2024, a candidat din partea SOS România pentru un mandat de senator în circumscripția București.
Poziția 17 – Constantin-Titian Filip – candidat independent.

Medicul neurochirurg Constantin Titian Filip intră din nou în cursa pentru Primăria Capitalei, de această dată ca independent, sub sloganul „Un erou, un patriot!”. Candidatura sa nu este o premieră: Filip a mai încercat să obţină fotoliul de primar general în 2020, dar şi pe cel al Primăriei Sectorului 4 în 2016. În acest an, s-a înscris şi în competiţia pentru alegerile prezidenţiale. Potrivit propriului CV, Constantin Titian Filip are diplome în psihologie, sociologie, finanţe şi bănci, iar în 2009 a absolvit Institutul Diplomatic. El susţine că în prezent profesează ca medic neurochirurg şi este directorul general al unei clinici private care îi poartă numele.
Autor
-
Este absolventă a Facultății de Științe Politice a Universității București și a unui master de Relații Internaționale și Studii Europene la aceeași facultate. Ulterior, a urmat și cursuri de prezentator TV la Academia „Studiourile Buftea”
View all posts
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News












