România rămâne candidată la programul Visa Waiver, a declarat, miercuri, însărcinatul cu afaceri al SUA la București, Michael Dickerson, înaintea recepției de Ziua Independenței.
‘Știu că toată lumea se gândește la (Visa Waiver – n.r.). Primul lucru pe care l-aș spune este că președintele Trump a stabilit ca prioritate securitatea și siguranța americanilor și sunt sigur că puteți înțelege asta. Totul este văzut din această perspectivă. Programul Visa Waiver nu doar că facilitează călătoriile și schimburile comerciale, ci poate contribui la securitatea țării. S-a luat decizia de sistare a programului, dar România rămâne candidată la programul Visa Waiver. Nu am un glob de cristal să ghicesc, dar sunt optimist că la un moment dat România va intra în program’, a arătat diplomatul.
El a afirmat că 24.000 de români au călătorit în SUA anul trecut, fără programul Visa Waiver, mare parte studenți, oameni de afaceri, turiști.
‘I-aș încuraja pe toți cei care vor să facă turism de afaceri sau să studieze să aplice la asemenea vize. De asta avem un Consulat aici’, a spus Dickerson.
Citește mai mult AICI
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News