Eugen Tomac, consilierul prezidențial onorific și europarlamentar, a declarat marți pentru G4Media că nu a fost niciodată interzis în Ucraina, răspunzând astfel afirmațiilor lui Kelemen Hunor, președintele UDMR, care susținuse că ambii au fost interziși în Ucraina din cauza pozițiilor lor în apărarea comunității românești.
„Eugen Tomac e o personalitate politică cunoscută. Noi ne cunoaştem, parcă amândoi am fost interzişi din Ucraina, la un moment dat, pentru faptul că am susţinut drepturile românilor şi comunităţii maghiare din Ucraina”, a declarat marți liderul UDMR, Kelemen Hunor, întrebat despre varianta propunerii liderului PMP, Eugen Tomac, pentru funcția de premier.
Tomac a subliniat că nu a avut niciodată interdicție în Ucraina.
În realitate, el a fost interzis în Rusia în 2015.
Autor
-
View all postsEste absolventă a Facultății de Științe Politice a Universității București și a unui master de Relații Internaționale și Studii Europene la aceeași facultate. Ulterior, a urmat și cursuri de prezentator TV la Academia „Studiourile Buftea”
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News









