Politologul Radu Carp a declarat joi, în emisiunea „Puterea Știrilor”, că președintele Nicușor Dan ar trebui să respecte un algoritm constituțional clar în cadrul consultărilor pentru desemnarea viitorului premier, după căderea Guvernului prin moțiune de cenzură. În opinia sa, atât PSD, cât și AUR ar trebui chemate primele la discuții, întrucât cele două formațiuni au inițiat și susținut moțiunea de cenzură.
„Aceste consultări variază, am observat, foarte mult. De la un președinte la altul capătă un alt chip și nu înțeleg de ce. Pentru că textul Constituției este destul de clar. Sigur, lasă loc la unele interpretări, dar Constituția spune clar: dacă există un partid care are mai mult de 50% plus 1, automat acela este chemat, i se numește un premier, obligatoriu din cadrul acelui partid. Dacă nu, se consultă partidele parlamentare.
Noi avem elemente de practică din alte sisteme din Europa și avem elemente de practică din Parlamentul European. De exemplu, când se numește președintele Comisiei Europene, există sistemul Spitzenkandidat, adică se pornește de la candidatul primului partid. Dacă nu se poate, atunci are loc o negociere cu primele partide. Nu vine nimeni să spună: hai să amestecăm toate cărțile, îi invităm pe toți și vedem după aceea ce decidem”, a afirmat politologul.
Potrivit acestuia, primele întrebări ale șefului statului ar trebui adresate PSD și AUR, în calitate de inițiatori ai moțiunii de cenzură.
„La consultări, prioritate trebuie să aibă cei care au avut succes cu moțiunea de cenzură, respectiv PSD și AUR. Sunt cele două partide care au inițiat moțiunea și, întâmplător sau nu, sunt și primele două partide în preferințele electoratului. Noi trebuie să ne raportăm la momentul 1 decembrie 2024, nu la sondajele din 2026”, a declarat Radu Carp.
Acesta consideră că PSD ar trebui întrebat direct dacă își asumă guvernarea și dacă poate construi o majoritate parlamentară.
„Cei de la PSD trebuie întrebați: vă asumați guvernarea? Puteți construi o majoritate? Dacă ei spun că preiau mandatul de la președinte și apoi spun că nu îl pot duce la îndeplinire, atunci următorul trebuie să preia ștafeta. Și pentru AUR trebuie pusă întrebarea: sunteți pregătiți să asigurați o majoritate? Aveți partide de partea voastră care să asigure această majoritate? Veți vedea că răspunsul este nu. AUR trebuie eliminat din start nu de la consultări, dar concluzia consultărilor cu AUR este previzibilă, pentru că în momentul de față nu pot aduna o majoritate parlamentară”, a explicat acesta.
„Nicușor Dan poate să se propună și pe el premier!”
Politologul a criticat și atitudinea PSD după succesul moțiunii de cenzură, spunând că liderii partidului evită să revendice funcția de premier.
„Au fost 281 de voturi. PSD și AUR au scris moțiunea. Logic ar fi ca aceste partide să meargă la Cotroceni și să spună: avem o variantă de premier. În schimb, liderii PSD parcă se ascund și spun că vor continuarea coaliției. Aceste partide par că se tem de propriul lor rezultat. Președintele României trebuie să întrebe foarte clar: vreți să vă aliați cu aceste partide și să faceți o majoritate? Pentru că el este cel care acordă mandatul. Înainte de a acorda mandatul, trebuie să pună aceste întrebări simple partidelor politice”, a spus politologul.
Radu Carp a atras atenția că șeful statului nu poate desemna un premier fără garanția unei majorități parlamentare.
„Președintele României, ca instituție, nu se poate juca și să spună: desemnez un candidat și mai vedem dacă are majoritate. Nu. El trebuie să aibă o marjă de siguranță că acel candidat poate obține sprijin parlamentar. Poate să vină cu orice candidat. Poate chiar să se autopropună premier și, dacă îi iese schema, să își dea demisia din funcția de președinte. Nimic nu îl oprește să propună orice cetățean din România sau diaspora. Problema fundamentală este că aceste propuneri nu trebuie făcute ca un joc. În spatele lor trebuie să existe convingerea absolută că acea persoană poate aduna jumătate plus unu din numărul parlamentarilor. Constituția vrea un executiv bazat pe o majoritate parlamentară. Nu vrea un prim-ministru inteligent sau foarte frumos”, a concluzionat politologul.
Autor
-
Este absolventă a Facultății de Științe Politice a Universității București și a unui master de Relații Internaționale și Studii Europene la aceeași facultate. Ulterior, a urmat și cursuri de prezentator TV la Academia „Studiourile Buftea”
View all posts
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News










