Geoană, mesaj după moartea lui F. Castro: Drumul Cubei va fi anevoios!

Fostul ministru de externe Mircea Geoană, preşedintele PSRO, a reacționat, sâmbătă,într-o declaraţie de presă, după moartea fostului președinte al Cubei, Fidel Castro.

Citiți și UPDATE Fostul lider cubanez Fidel Castro a murit

Astfel, acesta a declarat că liderul revoluţiei cubaneze Fidel Castro a arătat cum lupta pentru independenţă poate fi deturnată către dictatură.

‘Adulat sau demonizat, liderul revoluţiei cubaneze a arătat cum lupta pentru independenţă şi dreptate socială poate fi deturnată către dictatură şi tiranie. A murit ultimul mare lider al Războiului Rece. Iar drumul Cubei în sens invers, către democraţie şi pluralism, va avea nevoie de proprii lideri şi va fi la fel de lung şi anevoios”, subliniază Geoană,

Fidel Castro Ruz, preşedintele Cubei (1976-2008), a murit în noaptea de 25 noiembrie, la ora 22.29, potrivit unui anunţ făcut de fratele său, actualul preşedinte, Raul Castro, într-o alocuţiune la televiziunea de stat. Fidel Castro Ruz s-a născut la 13 august 1926, la Biran, provincia Oriente.

Autor

  • Este absolventă a Facultății de Științe Politice a Universității București și a unui master de Relații Internaționale și Studii Europene la aceeași facultate. Ulterior, a urmat și cursuri de prezentator TV la Academia „Studiourile Buftea”

    View all posts

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: