O nouă înfrângere pentru DNA: 4 judecători ACHITAȚI

Patru fosti judecatori ai Inaltei Curti de Casatie si Justitie, Gabriela Birsan, Anton Pandrea, Simona Corbu si Iuliana Pusoiu, au fost achitati, marti, de colegii lor. Procurorii DNA i-au acuzat pe cei fostii judecatori ca au primit mita de la anumiti oameni de afaceri cu probleme, pentru a le da un verdict favorabil.

Decizia de achitare nu este insa definitiva in cazul celor patru magistrati.

Fosta judecatoare la instanta suprema si presedinte al unei sectii de la ICCJ, Gabriela Birsan, a fost acuzata de abuz in serviciu, luare de de mita si trafic de influenta. Gabriela Birsan, dar si o subordonata de a sa, Iuliana Pusoiu, sunt suspectate ca ar fi primit mai multe bunuri si sume de bani de la un om de afaceri  pentru a fi in favoarea sa. Fostul presedinte al sectiei penale, Anton Pandrea, a fost acuzat ca a favorizat infractorul alaturi de cei doi judecatori ai instantei supreme, a precizat digi24.ro

Ancheta a fost deschisa in 2011, dar a fost intarziata deoarece Gabriela Birsan si sotul ei, Corneliu Birsan, au invocat imunitatea de care se bucurau la acea vreme in calitate de judecator din partea Romaniei la Curtea Europeana a Drepturilor Omului. CEDO a decis atunci ca bunurile confiscate de la Gabriela Birsan sa i se returneze.

 

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: