Piedone, despre alimentele din comerț: „Dacă ai vedea ce vedem noi în spate, n-ai mai mânca nimic”

Sursa foto: Cristian Popescu Piedone/ captura video

Cristian Popescu Piedone, președintele Autoritatății Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC), a lansat un semnal de alarmă privind siguranța alimentară din România, în cadrul unui interviu recent.

„Dacă ai vedea ce vedem noi în spate, n-ai mai mânca nimic”, afirmă Piedone. Șeful ANPC dezvăluie că celebra „brânză de Sibiu” este adesea produsă în alte regiuni și ambalată în mod înșelător.

De asemenea, Pideone a vorbit și despre „abatoare ilegale, în care condițiile de sacrificare și procesare a cărnii sunt atât de deplorabile, încât pot fi descrise doar ca «gropi cu cadavre»”.

Au fost menționate și târgurile de weekend, considerate de mulți români ca fiind o alternativă sănătoasă și tradițională. În realitate, lipsa controalelor, temperaturile necontrolate și lipsa igienei fac din aceste locuri un risc major pentru sănătatea publică.

Joi, 29 mai, inspectorii ANPC au dat amenzi în valoare totală de 128.000 lei unor magazine din marile lanţuri de retail şi au dispus oprirea temporară a prestării serviciilor până la remedierea deficienţelor constatate.

Inspectorii au efectuat un control operativ la Metro Cash & Carry România SRL (Metro Militari) și un altul la Carrefour România SA – Careffour Market din Şos. Pantelimon nr. 249.

Asta e înșelăciune vizuală, dar se concretizează la casă. De ce nu greșiți niciodată în minus”, se aude Cristian Popescu Piedone într-o înregistrare video din timpul controalelor, după constatarea unor neconcordanțe între prețul de la raft și cel de la casă.

Amintim că Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor a efectuat marți controale în mai multe magazine Profi, Lidl și Mega Image din Capitală, unde au găsit mai multe nereguli.

Anterior, Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a descoperit, în urma unui control, o situație alarmantă într-o fabrică de carne din județul Ilfov: 1.598 de kilograme de carne de pui – pulpe și aripi – expirată încă din luna aprilie 2025, era pe punctul de a fi livrată către restaurante fast-food din București, în special șaormerii.

Citeste mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: