Potrivit scrierilor religioase, cimitirul ar trebui să fie un loc cu verdeaţă unde nu există nici întristare, dar nici suspin şi, în plus, ceva mai multă linişte ca printre cei vii. Numai că în Cimitirul Eternitatea din Drăgăşani este un du-te-vino printre morminte, cum rar poţi vedea în alte locuri.
După ce l-a relocat cu biroul pe viceprimarul localităţii, Ştefan Nedelcu, în Cimitirul Eternitatea, a venit timpul ca primarul din Drăgăşani, Costinel Stoica, să revină în incinta locului de veci pentru a face rost de brad pentru oraş.
Aşa că, a trimis o echipă care a tăiat un brad de pe un mormânt, plantat de familia defunctului în urmă cu 25 de ani. Nora celui decedat, Cristina Dumitraşcu, a semnalat acest lucru pe facebook, iar fiul defunctului a transmis o petiţie către primărie pentru lămuriri.
Răspunsul primit din partea administraţiei locale este cel puţin bizar, având în vedere că motivul invocat pentru tăierea copacului este că „era uscat şi reprezenta un pericol pentru celalalte morminte”, însă nu şi pentru copiii care ar fi venit să-l admire împodobit în centrul oraşului.
Citeşte mai mult aici.
Autor
-
View all postsRedactor, Jurnalistă cu experienţă de peste 20 de ani în presă. După studii în comunicare în Turcia, a debutat în 2011 în presa autohtonă. A activat la agenţiile de presă Mediafax şi News.ro.
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News










