PE SCURT:
- Comisarul pentru energie, Dan Jørgensen cere statelor Uniunea Europeană să umple mai devreme rezervele de gaze, pe fondul riscurilor generate de livrările întârziate din Qatar și tensiunile din Strâmtoarea Hormuz.
- La Paris, socialistul Emmanuel Grégoire a câștigat primăria, învingând-o pe Rachida Dati, într-o victorie a stângii.
- În Grecia, începe procesul privind tragedia feroviară de la Tempe, care a avut loc acum 3 ani, cu zeci de inculpați și sute de martori.
- La Ljubljana, alegerile fără un câștigător clar deschid negocieri dificile de coaliție între partidul premierului Robert Golob și opoziția condusă de Janez Janša.
EUROPA
Comisarul european pentru energie, Dan Jørgensen, îndeamnă țările UE să înceapă alimentarea rezervelor de gaze mai devreme decât de obicei pentru a evita presiunile de ultim moment și creșterile bruște ale prețurilor, potrivit unei scrisori la care a avut acces Euronews, în urma întreruperilor de aprovizionare cauzate de întârzierile livrărilor de GNL din Qatar, generate de atacurile militare ale Statelor Unite și Israelului împotriva Iranului.
Jørgensen a afirmat că securitatea aprovizionării blocului rămâne „relativ protejată” datorită dependenței limitate de importurile din Qatar și de transporturile de GNL care treceau prin Strâmtoarea Hormuz, o rută comercială vitală pe care Iranul a închis-o ulterior, reprezentând 20% din transportul mondial de petrol și gaze.
Belgia, Italia și Polonia se numără printre țările UE cu un risc mai mare de întreruperi ale aprovizionării din Qatar, a declarat pe 19 martie directorul general al QatarEnergy, Saad Sherida al-Kaabi, menționând că compania nu mai este în măsură să își îndeplinească integral obligațiile contractuale de producție.
PARIS
Socialistul Emmanuel Grégoire a fost ales primar al Parisului, învingând-o pe fosta ministră de dreapta Rachida Dati, în timp ce partidul de extremă dreapta și anti-imigrație al Marinei Le Pen, Raliul Național (RN), nu a reușit să câștige orașele-cheie vizate în turul al doilea al alegerilor locale de duminică, scrie The Guardian.
„Avem multe de făcut și vom începe mâine dimineață”, a declarat Grégoire, care are o lungă experiență la Primărie, unde a lucrat alături de fosta primăriță socialistă Anne Hidalgo.
După ce a candidat pe o listă comună a stângii, care a inclus și Verzii, Grégoire a declarat că există mai multe priorități pentru capitala Franței.
Se estimează că Grégoire a câștigat cu aproximativ 52% din voturi. Aceasta a marcat o victorie clară împotriva lui Dati, care a făcut parte din guvernul lui Emmanuel Macron și al lui Nicolas Sarkozy și a încercat să câștige capitala Franței pentru dreapta, după 25 de ani în care aceasta a fost guvernată de stânga.
ATENA
La mai bine de trei ani de la dezastrul feroviar de la Tempe din 2023, din centrul Greciei – cel mai grav din istoria țării –, procesul a început luni, într-o atmosferă tensionată. Rudele victimelor au criticat ancheta, iar printre acuzați nu se află nicio personalitate politică, precizează Kathimerini.
Se preconizează că un total de 36 de acuzați vor apărea în fața instanței. 33 dintre inculpați sunt acuzați de infracțiuni grave de interferență periculoasă cu transportul feroviar, care pot fi pedepsite cu închisoare pe viață. Alte acuzații includ omor din culpă și vătămare corporală din neglijență.
Având în vedere amploarea cazului și numărul de participanți, se preconizează că procesul va fi de lungă durată. Sunt programați să depună mărturie peste 350 de martori, iar peste 230 de persoane și entități, inclusiv rudele victimelor, supraviețuitori, barouri de avocați și sindicate, vor susține acuzarea.
LJUBLJANA
Partidele politice din Slovenia par să fie pregătite pentru negocieri urgente de coaliție luni, după ce nu a reieșit un câștigător clar din alegerile care ar putea influența agenda internă și externă a țării, relatează Reuters.
Partidul liberal Mișcarea pentru Libertate (GS) al prim-ministrului Robert Golob se afla într-o cursă foarte strânsă cu Partidul Democrat Sloven (SDS), de dreapta, condus de fostul prim-ministru populist Janez Jansa, după ce au fost numărate aproape toate voturile din scrutinul de duminică.
În acest moment, niciunul dintre ele nu va obține cele 46 de locuri necesare pentru a avea majoritatea în parlamentul de 90 de locuri, ceea ce face ca partidele mai mici care depășesc pragul de 4% să devină potențiali factori decisivi.
Unii analiști se temeau de instabilitate politică după rezultatul strâns al votului. „La final, vom vedea foarte probabil un nou guvern care nu va fi stabil”, a spus analistul politic Miha Kovac.
Într-un discurs susținut luni dimineață, Golob a declarat că partidul său este pregătit să înceapă negocierile de coaliție pentru a pune în aplicare programul electoral al GS, care se concentrează pe îmbunătățiri în domeniul sănătății publice, al educației și al economiei.
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News









