Tenis: Irina Bara s-a calificat în sferturi la Bogota

Irina Bara
Sursa foto: Facebook - Federaţia Română de Tenis

Jucătoarea română de tenis Irina Bara s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Bogota (Columbia), dotat cu premii totale de 267.082 de dolari, după ce a întrecut-o pe brazilianca Laura Pigossi, cu 3-6, 7-6 (7/3), 6-4.

Bara (29 ani, 178 WTA) a fost condusă cu 5-3 în setul secund, iar jocul a fost întrerupt din cauza ploii la 5-4, dar a reuşit să salveze o minge de meci la acest scor, câştigând apoi în tiebreak. În decisiv, românca a controlat jocul şi s-a impus cu 6-4, după trei ore şi de 22 minute în faţa finalistei din 2022. Irina Bara, care a comis 10 duble greşeli în acest meci, mai atinsese sferturile de finală la Bogota în 2022. Pigossi (29 ani, 119 WTA) a comis şi ea 5 duble greşeli în acest meci.